Manapság alig tudunk olyan jelenségről vagy ügyről, amelynek ne lenne politikai vetülete. A Politikatudományi Műhely célja, hogy az alapozó kurzusokkal bevezesse a hallgatókat a politikatudomány világába, és kompetens hozzáférést biztosítson számukra a politika megértéséhez, értelmezéséhez és elemzéséhez szükséges fogalomkészletekhez, tipológiákhoz, összefüggésekhez. A Műhely ezekre az alapokra építve ajánl elméleti és készségfejlesztő kurzusokat, kínál politikai bölcseleti és praktikus ismereteket. A Műhely tagjai az oktatási programmal számos ponton összefonódó kutatásokat folytatnak, amelyek egyúttal a hallgatók számára is tapasztalatszerzési és kapcsolatépítési lehetőségeket biztosítanak.
Oktatási és kutatási tevékenységünk során kiemelt figyelmet fordítunk Kelet-Közép-Európára és azon belül a Kárpát-medencére. Aktuális kérdésekhez és a hallgatóink érdeklődési köréhez kapcsolódó, kurzusokkal nem lefedett témákban külső meghívottakat felvonultató előadásokat, vitákat szervezünk. Közösségünk tudását és tapasztalatait rendszeres hazai és regionális tanulmányutakkal bővítjük.
Sorok közt olvasni. Magyar irodalmi művek politikai elemzése
A kurzus azon az elgondoláson alapul, hogy egyes szépirodalmi szövegek rendkívül érzékletesen, újszerű nézőpontot behozva tudják megvilágítani a politikai valóság kevésbé szem előtt lévő vonásait. Ennek megfelelően minden óra alkalmával egy-egy irodalmi alkotást vizsgálva vitatunk meg bizonyos politikai problémákat.
Akadálypályán. A fogyatékosság társadalmi-politikai összefüggései
A kurzus középpontjában a fogyatékosság mint társadalomtudományi szempontból ritkán kutatott jelenség vizsgálata áll. A 10 alkalmas szemeszter során a hallgatók képet kapnak arról, hogy a fogyatékos emberek élethelyzete társadalmi-politikai értelemben miért számít releváns és tanulmányozásra érdemes témának. A legfőbb fogalmakkal és megközelítésekkel való megismerkedést követően a kurzus résztvevői tanulmányutat tesznek egy fogyatékos gyermekekkel foglalkozó intézménybe, ahol a gyakorlatban is érzékelhetik a félév óráin felmerülő kérdések összetettségét.
Hírvacsora
Önkormányzati dilemmák
A kurzus két részből áll, az első, elméleti hátteret bemutató órát három helyszínen, különböző, eltérő adottságú települési önkormányzatnál tartott alkalom követi. A helyszíni tanulmányút során a hallgatók megismerkedhetnek a legfontosabb önkormányzati szervezeti egységekkel, azok vezetőivel, valamint különböző típusú települések legfontosabb jellegzetességeivel. A kurzus teljesítéséhez személyes jelenlét szükséges, továbbá a kurzus végén a hallgatók önálló esettanulmány keretében mutatnak be egy helyi közpolitikai problémát és arra vonatkozó megoldási javaslatokat fogalmaznak meg.
Posztkommunista átalakulások
Szakpolitikai viták és írások
A kurzus során minden szakpolitikai területhez előre kiadott szempontok és minták segítségével, adott kérdések és témák mentén, a diákok által választott szakpolitikai szerepeket követve írnak a hallgatók héttéranyagokat, melyeket az adott órákon megbeszélünk, majd az adott témában vitát rendezünk, melynek során a diákoknak az egyes szereplők szempont- és értékrendje mentén kell álláspontjukat kialakítani és megvédeni.
Közép-európai integrációk
A kurzus tágabb célja, hogy általános tudást adjon a politikatudomány és a nemzetközi kapcsolatok legfontosabb integrációs és regionalizációs elméleteiről. Elsődleges célja pedig az, hogy megismertesse a hallgatókat a közép-európai régióban 1989/1990 után létrejött alapvető integrációkkal, különös tekintettel a CEFTA-ra, a Visegrádi Csoportra vagy a Három Tenger Kezdeményezésre.
Színpadon innen, színpadon túl – politika és dráma
A kurzus első részében politikaelméleti szempontból releváns drámákat fogunk közösen elemezni. Az első, elméleti kérdéseket tisztázó alkalmat követően a hallgatók önállóan készülve elolvasnak egy-egy előre megadott művet, amelyeket az órákon majd közösen, interaktív formában vitatunk meg.
A kurzus zárásakéntt az Örkény Színházban megtekintjük A nemzet özvegye című darabot. Ezt követően a hallgatók elemző esszé keretében értelmezik az előadás mondanivalóját és összefoglalják saját színházi élményeiket.
Kormányzás Kelet-Közép-Európában
A kurzus célja, hogy bemutassa a kormányzati struktúra, a politikai folyamatok és kormányzati intézkedések, közpolitikai döntések összefüggését Kelet-Közép-Európa országaiban. A kurzus keretében elsősorban a visegrádi országok kerülnek a középpontba, amelyek mellett minden témakör során kitérünk a régió néhány további, különleges esetet jelentő államára is.
Politikai kampány
A kurzus három blokkra oszlik. Az első öt alkalom során a politikai kampányok jellegzetességeivel, elméleti alapjaival, valamint a tervezésükre vonatkozó szempontokkal foglalkozunk. Ezt követően négy különböző vendégünk lesz, akik egy-egy területre fókuszálva, saját tapasztalataikról számolnak be. A kurzus zárásaként a hallgatói csoportok mutatják be saját kampány stratégiájukat, amiknek értékelésére közvetlenül a prezentációt követően kerül sor.
Politikai kommunikáció és politikai kampány
A kurzus 3 alkalma 3 különböző blokkot képez, amelyek egyenként 2x90 perces órákat foglalnak magukba. Az első blokk a választói magatartás, politikai kommunikáció és kampány irodalom bemutatásával foglalkozik, amelyet a különböző típusú kampányok (jelölt/ügy-centrikus) témaköre követ. A harmadik alkalom keretében pedig a kis csoportok keretében készített prezentációk bemutatására kerül sor, amelyeket közösen fogunk értékelni.
Törzsek és intézmények - Magyar politika három évtizeddel a rendszerváltás után
A kurzus keretében a hallgatók megismerkednek a magyar politikai kultúrát meghatározó történelmi előzményekkel és adottságokkal. Ezt követően az intézményi környezet legfontosabb szereplőit és elemeit tekintjük át, amit a választók, a pártok, a politikai elit, az országos és helyi politika különbségei követnek, majd az utóbbi évtizedek legfontosabb közpolitikai intézkedéseit és vitái zárnak le.
Hol élsz Te?
A juniorképzés keretében az öt vidéki egyetemi központban tartott alkalmak a magyar politikatörténet, a demokrácia elméletek, a fiatalok választói magatartásának és az aktuális politikai viták fő kérdéseit, elméleti modelljeit mutatták be.
100 év után (is) kutyaszorítóban – Határon túli magyar pártok összehasonlító elemzése
A kurzus során a hallgatók megismerkednek a kárpát-medencei, határon túli magyar pártok legfontosabb jellegzetességeivel, kihívásaival és eredményeivel. A kurzus alkalmain többek között a pártrendszerek, a politikai kampány, a választói magatartás, a politikai elit és a kormányzás, közpolitika alkotás jellegzetességeit vizsgáljuk, majd hasonlítjuk össze a szomszédos országokban tevékenykedő, magyar érdekképviselet céljából alakult pártok esetében.
Mit jelent ma a nevelés a sportban?
A gyermekek versenyeztetése nagyon sok filozófiai és etikai kérdést vet fel. Ki dönt a sportágról, a sportolás szintjéről és céljáról - a szülő, a gyermek, esetleg az edző? Hogyan lehet felismerni a tehetséget? Mikor szükséges dönteni a specializációról? Hogyan lehet összeegyeztetni a tanulást a sporttal és kettős karrierútban gondolkodni? Néhány példa azon kérdések köréből, amelyekre nincs egységes, egyértelműen érvényes válasz, megfogalmazásuk nélkül mégsem lehet célokat megjelölni, jövőt tervezni, egyéni karrierutat és közösséget építeni sem. A kurzus ebbe a komplex témakörbe nyújt betekintési lehetőséget az elméleti háttér bemutatása mellett a győri úszósport megismerése révén.
SÉTÁLÓKURZUS: Budapest társadalomföldrajza
A kurzus során a város különböző helyszínein, egy-egy emblematikus csomópont, műtárgy vagy közterület példáján keresztül értelmezzük és elemezzük a Budapesten belüli fejlettségi különbségeket, az urbanizáció gyakorlati problémáit, a társadalmi-gazdasági-infrastrukturális tényezők összefonódását.
Délkelet-európai kreatív értekezlet
Interaktív közpolitikai vitakurzus a balkáni országok aktuális társadalmi/infrastrukturális/gazdasági döntéshozatali folyamatairól
Kelet-közép-európai kreatív értekezlet
Interaktív közpolitikai vitakurzus a kelet-közép-európai országok aktuális társadalmi/infrastrukturális/gazdasági döntéshozatali folyamatairól
Kárpát-medencei közlekedésfejlesztési jövőképek
Hazánk és a szomszédos országok magyarlakta vidékeinek a közlekedési hálózatát illető fejlesztési elképzelések, stratégiák megismerése, megvitatása, kellő háttérismertetéssel, szakpolitikai fókusszal, nemzetközi kitekintéssel.