A Mathias Corvinus Collegium tudásbázisa
2024. 03. 18. 13:58
Szerző: Tolnai Gyula

Román megszállás és a Nemzeti Hadsereg egy alföldi városban

Magyarország román megszállása, illetve az azt követő Horthy-féle hatalomátvétel első néhány hónapja hadtörténeti szempontból egy részleteiben kevéssé ismert és feldolgozott szelete történetírásunknak.
2024. 03. 18. 4:40

MCC Podcast: Polémia | Hangunk mint ujjlenyomat

A hangunk a vokális névjegyünk, ahhoz viszont, hogy kellő magabiztossággal és erővel képviseltessük magunkat a beszédünkön keresztül, belső munkára, önismeretre és rengeteg gyakorlásra van szükségünk.
2024. 03. 18. 4:25

Csordaszellem az érvelésben

Amikor valaki azt mondja, hogy „Az emberek többsége szerint ez a legjobb döntés”, lehetséges, nem is tudja, hogy ezzel éppen a formális vitázás szempontjából egy érvelési hibát követ el.
2024. 03. 18. 4:13
Szerző: Kovács Karola

Anyanyelvhasználat Romániában 1. - Nyelvi jogi körkép

Milyen nyelvi jogi keretek között élnek ma Romániában a magyar anyanyelvű személyek? Gyakorolhatja-e kivétel nélkül mindenki teljeskörűen a magyar nyelvhasználatot? Hol bukik el a jogalkotás, és hol kezdődik a valós jogi alkalmazása a törvényeknek? Ezen kérdésekre keressük a választ a következő cikkben.
2024. 03. 14. 9:54
Szerző: Novoszáth Noel

Innováció és integritás kereszttüzében: Az in-house közbeszerzések jövője Magyarországon és az EU-ban

Képesek-e az in-house megállapodások valóban javítani a közbeszerzési rendszer hatékonyságát anélkül, hogy aláásnák a piaci versenyt? Hogyan egyensúlyozható a gyorsaság és a verseny tisztasága az EU jogi keretein belül? Megoldást jelentenek-e az új közbeszerzési irányelvek a gazdasági növekedés és az innováció elősegítésében?
2024. 03. 14. 7:30

MCC Podcast: A jó retorika fontossága a (büntető)jogászi pályán és a mindennapokban

Mit ad a retorika a mindennapokban, és miért fontos az kifejezetten a jogászok számára?
2024. 03. 13. 7:52
Szerző: Szakos Enikő

A szabad művészetek a mai oktatásban - Septem artes liberales

Az ókorban a szabad emberhez méltó ismereteket „szabad művészeteknek (artes liberales)” nevezték, amelyek mai értelemben tudományt, mesterséget vagy művészetet is jelenthetnek.
2024. 02. 29. 20:50

A földbirtokadományi (land-grant) egyetemek az USA-ban

A földbirtokadományi (land-grant) egyetemek az USA felsőoktatási rendszerének történeti fejlődésében speciális helyet foglalnak el. A tengeren túl létrejött sajátosságok ugyan nagy eltérést mutatnak az Európában, illetve Magyarországon kialakult viszonyoktól, viszont azok megismerése és megértése egyre fontosabbá válik az „Óvilágban” is.
2024. 02. 29. 10:01

A Manhattan-tervtől az ÚNKP-ig – avagy miért van szükség az alapkutatásra?

Hogyan alakult ki az USA második világháborús, nagy intenzitású katonai projektjeiből a mai napig használt alap- és alkalmazott kutatás, valamint a kísérleti fejlesztés hármas tagolása?
2024. 02. 29. 8:56

A kutatási szerződések titkai

Melyek azok az apró banánhéjak, amiken könnyedén el lehet csúszni egy kutatási szerződés megkötése során? Milyen eszköztár áll a lehetőségünkre jogaink körülbástyázása érdekében, és hogyan tudjuk hatékonyan érvényesíteni az érdekeinket úgy, hogy mindeközben sikerül is megállapodni a másik féllel?

Blogok

BBB

Mi történik Ázsiában?

Between the lines

Bonfiniana

Polémia

LeaderShape

Tranzitzóna

Klímapolitikai Intézet

Diplomaci

az MCC Média Iskola blogja