Határon túli KP

Erdélyi Középiskolás Program

A Mathias Corvinus Collegium középiskolásoknak szóló programja a Kárpát-medencében egyedülálló módon ingyenes internetes (e-learning) társadalomtudományi képzést kínál olyan motivált középiskolás fiatalok számára, akik az átlagnál olvasottabbak, tájékozottabbak szeretnének lenni és érdeklődnek a XX. és a XXI. század legfontosabb társadalmi, gazdasági, politikai eseményei iránt. A képzésben részt vevő diákok tudományos igényű tanulmányok, videó-előadások segítségével ismerkedhetnek meg a jelenkor legaktuálisabb és legérdekesebb társadalmi, gazdasági problémáival. Mindeközben tagjaivá válnak egy azonos korú fiatalokból álló, intelligens közösségnek, amelynek rendkívüli hatása lehet gondolkodásuk fejlődésére, világszemléletük alakulására. A Collegium Középiskolás Programjának célja, hogy a benne részt vevő diákok anyagi helyzetüktől függetlenül a lehető legszínvonalasabb képzésben részesülhessenek, jelentős előnyhöz jussanak az érettségi vizsgáik sikeres teljesítésénél, illetve a programtagok nagyobb eséllyel kerülhetnek be a Collegium egyetemi képzésébe.

2013-ban az erdélyi Középiskolás Programot (KP), a magyarországi KP sikereire alapozva indítottuk el. Ma már Aradon, Csíkszeredában, Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Nagyváradon, Sepsiszentgyörgyön, Szatmárnémetiben valósítja meg a magyarországi programhoz hasonló struktúrájú ingyenes képzést, valamint közösségformáló és tehetséggondozó programokat és táborokat a diákok számára.

Tovább az erdélyi KP honlapjára



A program keretében a diákok e-learning-kurzusokon, KP szombatokon, csapatépítő táborokban, KP+ túrákon, KP klubdélutánokon és nyelvi kurzusokon vehetnek részt.

Az KP szombatokon külföldi, illetve belföldi, ismert és elismert előadókat, trénereket látunk vendégül, akik a legkülönfélébb témákról beszélnek a résztvevőknek. A képzési napokra Erdély minden szegletéből érkeznek diákok Kolozsvárra és Székelyudvarhelyre, a legtöbben már péntek este. Ilyenkor a résztvevők csapatépítő programokon is jelen vannak, hiszen az MCC Középiskolás Programja nemcsak oktatási, hanem közösségi teret is teremt a diákok számára. Mára már több mint 700 hallgatója van az erdélyi programnak.

A képzési napok mellett e-learning kurzusok egészítik ki a diákok oktatását. Az alábbi kurzusok elérhetőek számukra:

  • IroDalom másképp
  • Jog    Közgazdaságtan
  • Modern kori történelem
  • Nemzetközi kapcsolatok
  • Pszichológia
  • Társadalmi tanulmányok
  • Íráskészség
  • Academic Writing
  • Történelem/Írás

Nyelvi Kurzusok: a diákoknak angol és román nyelvórák biztosítanak fejlődési lehetőséget, amelyek elérhetőek minden központban egy teljes tanéven keresztül.

Téli táborok: Kolozsvár és Székelyudvarhely régiójában élményközpontú csapatépítő téli táborokat szervezünk a programtagok számára.

A KP+ túrák és a KP klubdélutánok minden központunkban elérhetőek, amelyek remek fejlődési lehetőséget biztosítanak a gyakorlati tudás megszerzésére az interaktív tanulás révén. 

Miért előnyös a diákok számára a programban részt venni? 

  • felkészülnek az önállóan végzendő egyetemi stúdiumokra, az értő tanulásra;
  • megtanulják, hogyan osszák be a rendelkezésre álló időt vizsgaszituációban;
  • tréningjeink segítségével nagyobb önismeretre tehetnek szert, jobban megismerhetik erősségeiket, pályaválasztásuk tudatosabbá válik;
  • felhasználóként megtanulják az e-learning-rendszerek alkalmazását;
  • jelentős szaktekintélyekkel köthetnek személyes ismeretséget;
  • nagyobb eséllyel felvételizhetnek egyetemi képzésünkre (nyelvtanulás, kurzusok, előadások).

Az érdeklődő diákok felvételi eljárás után vehetnek részt a képzésben. A jelentkezés pontos menete ITT érhető el.

 

Kárpátaljai Középiskolás Program

Az MCC Középiskolás Programjával (KP) egy új lendületű tehetséggondozó program bővítette kínálatát Kárpátalján, Beregszász központtal 2021-ben. A program színes képzési palettája minden 9-12. osztályos diák számára elérhetővé vált a vidékünkön. Különböző képzések, interaktív tréningek, előadások, e-learning kurzusok, helyi és külföldi tanulmányutak, nyelvi kurzusok, kirándulások, táborok, továbbá számos egyéb program vár minden olyan diákra, aki úgy gondolja, érdemes a KáPés közösséghez tartozni. Az iskolai tananyagon túlmutató ismeretszerzés mellett a diákok egy olyan motiváló közösségbe kerülhetnek, ahol új dolgokat kipróbálva, új ismeretségeket szerezve, különböző készségeik és személyiségük egyaránt fejlődhetnek.

A KP Kárpát-medence-szerte kínál társadalomtudományos tehetséggondozó képzést a középiskolás korosztály legtehetségesebb diákjai számára. Középiskola mellett végezhető képzésünk személyes készségfejlesztő alkalmakon és online végezhető e-learning kurzusokon alapul. Célunk, hogy széleskörű szakmai, közösségi és kulturális programjaink elérhetővé váljanak megyénk minden középiskolás diákja számára, valamint, hogy felkészítsük őket a sikeres továbbtanulásra, és támogatást nyújtsunk egy hosszabb távú karrierút tervezéséhez is. A képzési tematikában azokra a témakörökre és készségekre helyezzük a hangsúlyt, amelyek kiegészítik a középiskolai tanulmányokat, illetve támogatják az érettségire való tudatos felkészülést.

A KP Szombatokon egy tudományos konferenciához hasonló napon, a délelőtt során egy plenáris előadást, a délután folyamán két idősávban, párhuzamosan szervezett workshopot szervezünk. Ezek leginkább ismeretterjesztő előadásokkal és gyakorlatias, alkalmazható tudást nyújtó, készségeket fejlesztő kiscsoportos foglalkozások.

A Klubdélutánok a minőségi szabadidő eltöltésére kínálnak változatos szakmai, tudományos, kulturális és készségfejlesztő programokat nyitott, interaktív oktatási keretek között. Ezen kívül olyan közösségi teret jelentenek a KP-sok számára, ahol a többi diákot is megismerhetik.

A képzési napok mellett e-learning kurzusok egészítik ki a diákok oktatását. Az alábbi kurzusok elérhetőek számukra:

  • Irodalom másképp
  • Jog
  • Közgazdaságtan
  • Modern kori történelem
  • Nemzetközi kapcsolatok
  • Pszichológia
  • Társadalmi tanulmányok
  • Íráskészség
  • Academic Writing
  • Történelem/Írás
  • Esetmegoldás - Alakítsd Te a történelmet!

Az ukrán és angol nyelvi kurzusainkon a szóbeli kommunikációs készségeket fejlődnek, minőségi, személyre szabott keretek között.

Minden felvételt nyert diák részt vehet téli, illetve nyári tehetségtáborokban, amelyeknek elsődleges célja a szakmai programok mellett a közösségépítés. A szervezők a 3-5 napos táborokban előadásokkal, vitakörökkel, csapatépítő játékokkal, versenyekkel és egyéb szakmai programokkal várják a diákokat.

A KP+ túrák és a nemzetközi tanulmányutak célja, hogy a résztvevők jobban megismerjék az úticélnak és tágabb környezetének történelmét, valamint társadalmi, gazdasági és kulturális sajátosságait.

 

Felvidéki Középiskolás Program

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Középiskolás Programja (KP) 2023 őszén indult el Dunaszerdahelyen. A program célja, hogy a középiskolai tananyagot kiegészítve segítsen a diákoknak a pályaválasztásban, felkészítse őket a sikeres továbbtanulásra, és támogassa őket hosszú távú karriertervezésükben. Az MCC Dunaszerdahelyi központja a tehetséggondozást és a közösségépítést helyezi előtérbe, miközben egyedülálló oktatási lehetőségeket kínál a helyi fiatalok számára.

A program főbb sajátosságai:

1. E-learning kurzusok

A diákok érdeklődési körüknek megfelelően választhatnak négy- vagy nyolchetes online tanfolyamok közül, amelyek különböző tudományágakat ölelnek fel, mint például modern kori történelem, közgazdaságtan, pszichológia, jog, irodalom, illetve magyar és angol nyelvű íráskészség-fejlesztés. A kurzusok célja, hogy elmélyítsék a diákok tudományos ismereteit, és felkészítsenek bennük a jövőbeli kihívásokra.

2. Személyes készségfejlesztő napok

A diákok havonta lehetőséget kapnak arra, hogy ismert szakértők előadásain vegyenek részt, ahol a kommunikációs és érveléstechnikai készségeiket fejleszthetik. Továbbá tanulásmódszertani tréningek segítik őket a hatékonyabb tanulásban és az iskolai munkájuk javításában.

3. Nyelvi képzések

A program ingyenes angol, német és szlovák nyelvi kurzusokat kínál, melyek elsődleges célja a beszédkészség fejlesztése. A diákok különböző szinten vehetnek részt a kurzusokon, így mind a kezdő, mind a haladó tanulók számára megfelelő lehetőségeket biztosítanak a nyelvi fejlődésre.

4. Közösségi programok

A programban résztvevő diákok heti rendszerességgel szakmai klubdélutánokon vehetnek részt, ahol különböző tudományos és kulturális témákat vitathatnak meg, valamint közösségi élményeket szerezhetnek. A heti személyes találkozók mellett az aktívabb diákok számára félévente rendezett túrák, kirándulások és táborok kínálnak gazdag élményeket.

A Dunaszerdahelyi MCC központ modern oktatótermekkel és közösségi terekkel várja a diákokat, amelyek ideális környezetet biztosítanak a tehetséggondozásra és a közösségépítésre. A program ingyenes és segíti a diákokat abban, hogy elmélyüljenek tudományos érdeklődéseikben, fejlesszék készségeiket, és felkészüljenek a jövőbeli kihívásokra.

 

Vajdasági Középiskolás Program

A Mathias Corvinus Collegium Középiskolás Programja (KP) több mint 20 éves múltra tekint vissza, s kínál egyedülálló edukációs lehetőséget a Kárpát-medencében élő magyar diákoknak.

2024 ősze óta a Vajdasági MCC Alapítvány működésének megkezdése után a vajdasági Középiskolás Program is útnak indult és megnyitotta kapuit a világra nyitott, jövőjükért és közösségükért tenni akaró vajdasági diákok előtt.

A KP 1-4. évfolyamos középiskolások számára nyújt átfogó tehetséggondozást. Számunkra a tanulás nem csupán az elméleti tudás elsajátítását jelenti, hanem a gyakorlati tapasztalatszerzést és a készségfejlesztést is. Célunk, hogy élményalapú tanulási módszertanunkon keresztül felkészítsük a diákokat a sikeres továbbtanulásra, a tudatos karriertervezésre és támogassuk őket a személyes fejlődésben.

Hiszünk abban, hogy minden tehetséges vajdasági fiatal megérdemli a lehetőséget a fejlődésre, függetlenül anyagi és társadalmi helyzetétől, így alapvető küldetésünk, hogy a Programban részt vevő diákok számára egyenlő esélyeket teremtsünk, és a lehető legszínvonalasabb képzést biztosítsuk számukra.

Vajdaság egész területéről érkeznek hozzánk jóképességű diákok, akik szabadkai képzési központunk patinás épületében vehetnek részt tudományos igényű előadásokon, készségfejlesztő workshopokon és nyelvi kurzusokon, valamint megnyílnak számukra a táborozási lehetőségek, a versenyek, a pályázatok és a tanulmányutak is, amelyek keretein belül megismerkedhetnek a jelenkor legaktuálisabb és legérdekesebb társadalmi, természetvédelmi, valamint gazdasági kérdéseivel.

De milyen képzési elemeket kínálunk mindehhez?

  • Klubdélutánok: csapatépítő szakmai-, kulturális- és készségfejlesztő programok, amelyeket heti rendszerességgel szervezünk meg elismert külföldi, illetve belföldi, előadók, trénerek bevonásával.
  • KP Szombatok: havonta megrendezett tudományos konferenciához hasonló szakmai napok plenáris előadásokkal és workshopos foglalkozásokkal.
  • E-learning kurzusok: a középiskolai tananyagot kiegészítő választható kurzusok, személyre szabott értékeléssel (Academic Writing, Esetmegoldás, Filozófia, Íráskészség, Irodalom másképp, Jog, Közgazdaságtan, Modernkori történelem, Nemzetközi kapcsolatok, Pszichológia, Társadalmi tanulmányok, Történelem/írás).
  • Nyelvi kurzusok: ingyenesen biztosított kommunikációs készségfejlesztés angol és szerb nyelven.
  • KP+ túrák: a belföldi tanulmányutak során a diákok személyesen tapasztalhatják meg kultúrájuk, hagyományaik és történelmük gyökereit. A vajdasági magyar diákok számára a szülőföld megismerése elengedhetetlen identitásuk megerősítéséhez. Az élményeket megoszthatják KP-s társaikkal, ezáltal erősítve a közösségi összetartozás élményét.
  • MCC-s versenyek: a diákok együtt dolgozhatnak a feladatokon és alkalmazhatják a KP-ban megszerzett tapasztalatikat, összemérhetik tudásukat más diákokkal.

Egyedülálló képzéseink során a diákoknak félévente sikeresen kell teljesíteniük ahhoz, hogy aktívan tarthassák felvételt nyert státuszukat – az aktív szemeszterhez legalább két Klubdélutánon és két KP Szombaton részt kell venniük, valamint sikeresen el kell végezniük legalább egy e-learning kurzust. E feltételek teljesítésével a diáknak lehetősége nyílik részt venni téli és nyári táborainkon, KP+ túrákon, országos pályázatokon, valamint nemzetközi tanulmányutakon is.

A Középiskolás Program nem csupán egy oktatási lehetőség, hanem egy összetartó MCC-s közösség is, ahol a diákok nem csupán tudást szereznek, hanem barátokra, mentorokra és egy olyan támogató hálózatra is lelhetnek, amely végigkíséri őket a középiskolás éveken és azokon túl is.