Kárpátaljai Középiskolai Mentorprogram

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Kárpátaljai Középiskolai Mentorprogramja várja a 9–11. osztályos, tehetséges és a jövőjükért tenni akaró kárpátaljai fiatalokat. Az egy iskolai tanévet lefedő program keretében személyes mentorálásra, szakmai tanácsadásra és készségfejlesztő workshopokra is sor kerül. A program a résztvevők számára ingyenes.

A programról

Az MCC Kárpátaljai Középiskolai Mentorprogram egy diákprojekt, mely a fiataloktól fiataloknak szóló információhálózat kiépítésével segít a kárpátaljai diákoknak tehetségük kibontakoztatásában.

A mentorok a Mathias Corvinus Collegium egyetemista diákjai, illetve a Kárpátaljai Közéleti Vezetőképző alumni közösségének tagjai, akik személyre szabottan foglalkoznak a résztvevő diákokkal. Ezen felül a programban részt vevő fiatalok hozzáférést kapnak az MCC Középiskolás Programjának e-learning felületéhez is, (https://moodle.mcc.hu/) ahova heti rendszerességgel kerülnek fel videóelőadások, valamint középiskolások számára hasznos szakirodalmak. 

A program az alábbi pillérekből épül fel:

  • tanulmányi, pályázati és ösztöndíj lehetőségek feltérképezése
  • pályaorientációs tanácsadás (ukrajnai és magyarországi felsőoktatási rendszer ismertetése, felsőoktatási intézmények, képzési programok, továbbtanulási tájékoztatók )
  • e-learning kurzusok (érdeklődésük alapján kilenc különböző társadalomtudományi területre nyerhetnek betekintést a felsőoktatási jelentkezés előtt)
     

Jelentkezés

Aktuális felvételi felhívásunk itt érhető el.  

A jelentkezés feltétele:

Kárpátaljai magyar nyelvű középiskolai intézményben folytatott tanulmányok, főiskolai vagy egyetemi továbbtanulási szándék. 

A jelentkezéshez szükséges:

  • motivációs levél (amelyben a pályázó kitér érdeklődési körére, eddigi eredményeire, és arra, hogy miért szeretne a programban részt venni; maximum 1 oldal, Times New Roman betűtípus, 12-es betűméret, 1,5 sorköz, sorkizárt behúzás)
  • tanulmányi versenyeredményeket tanúsító oklevelek, amennyiben vannak (utolsó két tanév; a versenyeredmények hiánya nem zárja ki a programban való részvételt)
  • 2020/2021. évi bizonyítvány másolata

A felvételi követelményeknek megfelelt és kiválasztott legjobb pályázók előre egyeztetett videós interjún vesznek részt, melynek során közelebbről megismerjük a jelentkezők motivációit, személyiségét. A benyújtott dokumentumok és a beszélgetés alapján választjuk ki a program résztvevőit.

 

A programmal járó kötelezettségek

  • a három személyes találkozón való részvétel 
  • online kapcsolattartás a mentorral (rendszeres, havi egy alkalom)
  • a program végén egy értékelő megbeszélés

A hiányzás nem megengedett, azonban természetesen mindig előfordulhatnak vis maior esetek. Amennyiben ilyen áll elő, és ezt jelzed nekünk, találunk megoldást a problémára (pl. pótfeladat vállalása). Ha nem jelezted hiányzásod, sajnos nem tudjuk igazolni számodra a program elvégzését.

 

Gyakran ismételt kérdések

Hogyan tudok jelentkezni?

Jelentkezni a kkm@mcc.hu e-mail címen lehet, a felhívásban felsorolt dokumentumok csatolásával és az online űrlap kitöltésével.

Mennyibe kerül a programban való részvétel?

A képzés INGYENES, a budapesti és a beregszászi utazás, szállás és étkezés költségeit a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány fedezi.

Mennyi elfoglaltsággal jár a programban való részvétel?

A program során három személyes találkozón kell részt venni, amelyek kétnapos (péntek-szombat) elfoglaltságot jelentenek. A pénteki programokat az iskolai tanulmányokhoz igazodva szervezzük. Az online kapcsolattartás, tanácsadás, és az e-learning kurzusok elvégzése egyéni igény szerint alakul. Érdemes azonban minél több időt fordítani a programra, hogy a jelentkező a lehető legtöbb információval gazdagodjon, és tartalmasan teljen számára a mentorált időszak.

Kik lesznek a mentorok? Mi alapján dől el, hogy ki lesz a mentorom?

A mentorok a Mathias Corvinus Collegium egyetemista diákjai, illetve a Kárpátaljai Közéleti Vezetőképző alumni közösségének tagjai. Minden diákkal személyre szabottan foglalkozik egy-egy mentor. A programba bekerülők az érdeklődésük és motivációik alapján a hozzájuk leginkább illő mentorhoz kerülnek a kiválasztást követően.

Miben lesz segítségemre a mentor?

A mentor segít eligazodni az ukrajnai és magyarországi felsőoktatási rendszer sajátosságaiban – a felvételi követelményektől a képzési lehetőségeken át az egyéb tanulmányi kérdésekig. Segítséget kérhetsz tőle, ha ösztöndíjra pályáznál, tanulmányi versenyen indulnál vagy iskolán kívüli képzésre jelentkeznél. A mentorod ezen kívül személyes beszélgetések keretei közt segít neked az optimális továbbtanulási döntés meghozatalában.

Milyen az ideális mentor–mentorált kapcsolat?

  • Kölcsönös bizalommal és türelemmel fordulnak egymás felé, gondolataikat, kérdéseiket megvitatják.
  • Figyelembe veszik egymás igényeit és tanácsait.
  • Kölcsönösen értékelik a másik fél mentorprogramra szánt idejét és energiáját.

Ezúton szeretnénk megköszönni a Bethlen Gábor Alapnak és  a PwC Magyarországnak a program megvalósulásához nyújtott anyagi támogatást.

 

Korábbi mentoráltjaink mondták

„Nyugodt szívvel ajánlom nektek a programot, hisz az esemény során jó eséllyel tehettek szert új barátokra, emlékezetes pillanatokra, de elsősorban a jövőtök megalapozásához kaphattok jelentős segítséget!”

„Nem gondoltam volna, hogy számomra addig idegen emberekkel ilyen gyorsan barátságot fogok kötni. Olyan érzésem volt, mintha mindig is ismertük volna egymást.”

„A mentorom folyamatosan igyekezett minden kérdésemet megválaszolni, és nagyon sokat segített adottságaim megismerésében is. Mindent együttvéve a Kárpátaljai Középiskolai Mentorprogram egy szuper lehetőség a kárpátaljai középiskolásoknak, akik szeretnék folytatni tanulmányaikat a közeljövőben.”