Az arab észjárás könyvbemutató

Az arab világ vitathatatlanul kiemelkedő szerepet játszik a globális térképen. Ez nem csupán gazdag nyersanyagkészlete és érzékeny geostratégiai elhelyezkedése, hanem kulturális és történelmi öröksége miatt is így van.

Tárik Meszár, az MCC Migrációkutató Intézet vezető kutatója "Az arab észjárás" című kötetében olyan kérdéseket feszeget, mint az iszlám vallás társadalmi szabályozó szerepe, az etnikai és vallási kisebbségek helyzete, az arab országok jogrendszerei, a nőkkel kapcsolatos bánásmód, a babonás hiedelmek, valamint a helyi szokások és hagyományok. Ezen témák taglalása nagyon is időszerű, mivel a nyugati világ egyre sűrűbben érintkezik a régióval, szükségessé téve e számunkra idegen kultúra megismerését.

A könyv – és az azt bemutató beszélgetés – célja, hogy lebontsa az arab világról alkotott sztereotípiák és előítéletek által eltorzított képet, és lehetőséget adjon az érdeklődőknek arra, hogy mélyebben megértsék az arab országokban zajló folyamatokat, valamint állampolgáraik észjárását és a döntéseik mögött megbúvó motivációkat.

Előadó: Tárik Meszár, szerző

Moderátor: Vargha Márk, a Migrációkutató Intézet vezető elemzője

Gravitáció és csillagképek

A csillagászati programon többek között megnézhetjük a saját szemünkkel is, hogy Einstein mit gondolt a gravitációról! Ennek érdekében életre kel majd a nevezetes gumilepedő, amin megnézhetjük a Naprendszer keletkezését, hogy hogyan juthatunk el a Holdra és hogy hogyan is néznek ki a feketelyukak. Ha ezzel megvagyunk és fel is tettük a kérdéseinket ezekről a dolgokról, akkor pedig a csillagképek világába fogunk ellátogatni, megtudjuk, hogy ki is volt Göncöl, akinek a szekeréről már annyit hallottunk, hogyan lehet nem is egy, hanem rögtön két medvének hosszú és lompos farka, valamint, hogy az ég melyik völgyében zajlott a teremtés a Tahitiak szerint. Végezetül pedig bármilyen csillagászati kérdésünk van, arra a csillagász a legjobb tudása szerint igyekszik majd válaszolni.

Előadó: Soós Benjámin, csillagász, Svábhegyi Csillagvizsgáló munkatársa

A DNS vizsgálatának módszerei

Előadó: Dr. Villányi Zoltán adjunktus, Biokémiai és Molekuláris Biológiai Tanszék SZTE

A workshopon banánból fogunk DNS-t kitekerni. Átbeszéljük a DNS izolálás egyes lépéseinek jelentőségét. Majd rátérünk arra, hogy a legmodernebb technikákkal mi mindent tudhatunk meg a DNS-ben tárolt információról, ami az élet megjelenése óta íródik.

Időpont: 2024.09.27. 18.00

Helyszín: MCC békéscsabai képzési központ, (5600 Békéscsaba, Andrássy út 38.)