Pogácsás Péter vagyok. Az államigazgatásban végzett több évtizedes munkám során a hazai kis- és középvállalkozások elemzésével, fejlesztési programjaival foglalkoztam. Az MCC Közgazdasági Iskolájának Vállalkozáskutatói Műhelye a hazai vállalkozások helyzetét, a jelen időszak turbulenciáinak vállalkozások működésére gyakorolt hatásait igyekszik feltárni. Kutatásainkba megpróbáljuk bevonni a Közgazdasági Iskola diákjait is, illetve a kutatások tapasztalatait az oktatásban is hasznosítjuk.

Pogácsás Péter Ágoston
Kutató
E-mail: pogacsas[pont]peter[kukac]mcc[pont]hu
Egyetemi végzettség
Marx K. Közgazdaságtudományi Egyetem - Pénzügy - 1987
ELTE Jogi Továbbképző Intézet - Jogi szakokleveles Közgazdász - 1993
Szakmai tevékenység
GM, GKM, NGM, ITM - elemző, osztályvezető, főosztályvezető-helyettes - 2000-2020
Magyar Nemzeti Bank - vezető elemző - 2014-2015
Budapesti Kereskedelemi és Iparkamara - elemző - 1998-2000
OTP Bank - elemző - 1997-1998
Gazdasági Versenyhivatal - elemző - 1991-1997
Kiemelt kutatási projektek
Vállalkozások a háborús válságban - MCC Közgazdasági Iskola - kutatásvezető - 2022.10.- 2023.01.
30 év története Magyarországon a vállalkozások szemszögéből - MCC Közgazdasági Iskola - kutató - 2022.05.-
Vállalkozói sikerek jellegzetességei Magyarországon - MCC Közgazdasági Iskola - kutatásvezető - 2021.12.- 2022.03.
A magyar kis- és középvállalkozások fejlesztési célú külső finanszírozásának nehézségei - MCC Közgazdasági Iskola - kutatásvezető - 2021.08.- 2021.12.
A koronavírus járvány hatása a magyar vállalkozásokra - MCC Közgazdasági Iskola - kutatásvezető - 2021.03.- 2021.07.
Díjak
Innovációs és Technológiai Minisztérium - Miniszteri elismerő oklevél - 2019
Nemzetgazdasági Minisztérium - Lónyai Díj - 2018
Gazdasági és Közlekedési Minisztérium - Miniszteri elismerő oklevél - 2005
Gazdasági Minisztérium - Miniszteri elismerő oklevél - 2001
Beszélt nyelvek
angol - C1
Kutatási témák
Kis- és középvállalkozások finanszírozása
Román-magyar határon átnyúló gazdasági térség
Kiemelt publikációk
Promoting competition in Hungary
Pogácsás Péter, Stadler János (1993),
The Role of Competition in Economic Transition, WIIW Workshop Papers, The Macmillan Press Ltd. London
A tanulmány a magyarországi gazdasági verseny fejlesztését két fontos hatáson keresztül vizsgálja: a makroökonómiai tényezőkön (piacváltás,ár- és importliberalizáció, privatizáció), valamint a jogalkotáson (új gazdasági szabályozás, dereguláció, versenytörvény megalkotása) keresztül.
The role of competiton in privatization in Hungary
Pogácsás Péter (1995),
Conference Paper, Privatization in Central and Eastern Europe, International Bar Assotiation Conference, Butterworths Ltd. London
A tanulmány azt vizsgálja, milyen szerepe lehet egy átmeneti gazdaságban a versenyhatósági eljárásnak a versengő piacok létrehozásában. Lehetséges-e az állam privatizációs döntéseit alárendelni a versenyhatóság fúzióellenőrző eljárásainak, vagy a versenyfelügyeleti feladatok csak a privatizációt követően értelmezhetők?
A magyarprszági bevásárlóturizmus vizsgálata az egynapos beutazások adatainak tükrében
Pogácsás Péter (2019),
Turisztikai és Vidékfejlesztési Tanulmányok III. évfolyam 4. szám, pp. 4-18.
A Magyarországra látogató külföldiek számának és költéseinek elmúlt években megfigyelhető dinamikus növekedésén belül jelentős szerepet tölt be a bevásárlóturizmus. A bevásárlóturisták egyrészt fontos tényezői a határtérségek dinamizálásának, másrészt a szakirodalom alapján a bevásárlóturisztikai költések a gyorsan változó környezet gazdasági indikátoraiként is értelmezhetők. A tanulmány a magyarországi bevásárlóturizmust elemzi, annak szinte egészét kitevő, környező országokból érkező látogatók vásárlásain keresztül. Megvizsgálom, hogy a bevásárlóturisztikai költések milyen mértékben reagálnak a Magyarországon és a szomszédos országokban bekövetkező ár- és jövedelemváltozásokra, azaz jellemző-e rájuk a szakirodalomban sok helyen leírt, gazdasági indikátorszereptől elvárt rugalmasság
A társadalomföldrajzi régióalkotás néhány kihívása, és kezelésük a rendszerváltozás utáni Magyarország példáján keresztül
Pogácsás Péter (2018),
Köztes-Európa X. évfolyam 2. szám pp. 77-94.
A hazai regionális tudományban jelentős irodalma alakult ki Magyarország természet- és társadalomföldrajzi régiófelosztásának. Magyarország különböző történelmi korszakaira felállított, régiómodellek gyakran egymástól eltérő szemléletben és régióképző tényezők alkalmazásával születtek, összehasonlításuk során különböző előnyöket és hátrányokat lehet velük kapcsolatban megfogalmazni. Magyarország területének homogén régiókra való felosztása a tér egészét lefedi, a kellően aggregát gazdasági alapú régióképzéshez jó megközelítési módként szolgálhat. A kapcsolati rendszerek alapján kialakított térfelosztási modellek gyakran a településszerkezetben és a közlekedési, szállítási kapcsolatokban megjelenő, de ezek hátterében meghúzódó általánosabb gazdasági, társadalmi folyamatok leírását szolgálják. Az ezekkel kapcsolatos igényes szakmai célok elérése azonban gyakran nehézségekbe ütközik. A központok és vonzáskörzeteik gazdasági és társadalmi kapcsolatát leíró adatok a jelenlegi rendszerekben csak korlátozottan állnak rendelkezésre. Releváns adatok hiányában a régióalkotás kompromisszumokra kényszerül a gyorsan változó társadalomföldrajzi folyamatok megjelenítésében.
Az átalakuló gazdasági régiók a magyar történelemben I-II.
Pogácsás Péter (2019),
Mediterrán és Balkán Fórum 2019/1-2. szám
Magyarország nagy gazdasági régiónak egyes történelmi korszakokra vonatkozó meghatározása jól tükrözi az ország politikai-gazdasági sorsának alakulását, korszakváltásait. A kétrészes tanulmányban a magyar történelem korszakaiban érvényesülő gazdasági régiók meghatározására teszek kísérletet. Mivel a kapcsolati típusú régiók felállításához a kapcsolatok tartalmát leíró adatok nagyon korlátozottan állnak rendelkezésre, homogén régiók leírását végeztem el, amelyek a teljes térséget lefedik, és jó megközelítésül szolgálhatnak a megfelelően aggregált gazdasági régiók meghatározásához.
Kiemelt kutatások
Kiemelt Corvinák
Sallai Dóra
Mobilitás Plusz Program
A kis- és középvállalkozások hitelkérelmeinek elutasítása mögötti tényezők
Kovács Blanka
MCC Fellowship Program
Post-Covid helyreállítási stratégiák a V4 országokban