Tóth Andor vagyok, a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi tanulmányok alapképzésén végeztem, amely mellett az MCC Juniorképzésében vettem részt, majd a Nemzetközi Kapcsolatok Iskola hallgatója voltam. Kiemelt kutatási területem a Koreai-félsziget és Kelet-Ázsia – geopolitikai, biztonsági és diplomáciai szempontból. A 2022/23-as őszi félévet a dél-koreai Sogang Egyetemen töltöttem Szöulban, ahol lehetőségem volt mélyebb betekintést nyerni az ország és a régió történelmébe, dinamikájába. 2024 nyarán pedig a Hankuk University of Foreign Studies nyári egyetemén vettem részt szintén Szöulban, ahol a régió viszonyrendszerének történelmében és jelenében mélyedhettem el.
2024/25-ben a Corvinuson kezdtem el a politikai gazdaságtan mesterképzést. Az MCC-ben pedig a Külgazdasági Műhelyben folytatom tevékenységemet, ahol a kelet-ázsiai térség két legfontosabb amerikai szövetségesének kapcsolatait kutatom a régió geopolitikai változásainak kontextusában.
Kutatási téma:
A Koreai Köztársaság és Japán kapcsolata a regionális geopolitikai kihívások fényében
A kutatásom célja, hogy a második világháborútól indulva – kiegészítve az azt megelőző japán gyarmatosítás két ország kapcsolataira gyakorolt hatásával – máig átfogóan elemezzem Dél-Korea és Japán bilaterális kapcsolatát. A kutatás több meghatározó témára alapozva építkezik. A történelmi múltat veszi figyelembe először, majd a koreai fejlődés gyorsulásával és a japán lassulásával megfigyelhető változásokat a kettejük kapcsolatában, mint a japán nacionalizmus megjelenése. Ezt követően a japán remilitarizáció gondolata és az abból fakadó geopolitikai következmények kerülnek górcső alá, illetve egy regionális szövetségi rendszer létrehozásának szükségessége és kihívásai az amerikai „hub and spokes” biztonsági struktúra felváltására. Ezeken a pontokon keresztül lehetséges megvizsgálni a két ország kapcsolatának alakulását, illetve feltárni a következő évek lehetséges változásait, amelyeket a régió geopolitikai változásai hoznak.