Olvasási idő: 2 perc

A Mathias Corvinus Collegium is képviselte magát a „China Keywords” címmel megrendezett nemzetközi konferencián New Yorkban, amely a kínai civilizáció tartóoszlopait és a világban betöltött egyre növekvő szerepét járta körbe. Sándor Lénárd, az MCC Nemzetközi Jogi Műhelyének vezetője előadásában kiemelte, hogy míg az ókori kínai Selyemút elsősorban kölcsönös tanulási folyamatot jelentett az európai és kínai civilizációk között, addig az Európai Uniót jelenleg jellemző dogmatizmus mindezt figyelmen kívül hagyja, és végső soron nem segíti elő, hogy Európa a saját érdekei mentén egyensúlyozó szerephez juthasson a világban.

Kína kulcsszavakban – „China Keywords” címmel rendezték meg az idei Telos konferenciát New Yorkban, amelynek célja a kínai civilizáció megértése és kontextusba helyezése volt. A nemzetközi konferenciára három kontinensről érkeztek nagy presztízsű egyetemek és intézmények kutatói, így többek között a Peking University, Sichuan University, a Shanghai University, a Stanford és a Pepperdine University vagy a Hoover Institute szakértői egyaránt megosztották véleményüket a kérdésről, míg Magyarországról a Danube Institute és a Mathias Corvinus Collegium volt jelen.

A konferencián elhangzó mintegy harminc előadás rámutatott a kínai civilizáció szellemi örökségének mélységére és gazdagságára, valamint egyúttal jelenkori relevanciájára is, amely jelenleg is befolyásolja és áthatja a kínai társadalmi viszonyokat és látásmódot, valamint ezzel összefüggésben hatással van a kínai stratégiai gondolkodásra a mai világban. A konferencián résztvevő előadók egyetértettek abban, hogy a Nyugat történelmi adóssága, hogy Kína felemelkedését nem az évezredes civilizációján keresztül törekszik megfejteni.

Sándor Lénárd, az MCC Nemzetközi Jogi Műhelyének vezetője előadásában azt hangsúlyozta, hogy Európa gondolkodásmódjára a saját, valós narratíva nélküli dogmatizmusa nyomja rá a bélyegét. A korábbi történelmi korszaktól eltérően a Kínával való kapcsolatrendszerét nem a civilizációk közötti dialógus dimenziójába helyezi. Európának ugyanakkor szilárd önképet és stratégiát kellene kimunkálnia és érvényre juttatnia ahhoz, hogy európai érdekek mentén egyensúlyozó szerephez juthasson az Amerika és Kína között jelenleg kibontakozó versengésben.