Olvasási idő: 5 perc
Közép-Ázsiában a magyarokat barátoknak tekintik, de keresik a lehetőségeket a kapcsolatok kiépítésére más európai országokkal is. Erről is beszélgettünk vendégeinkkel, Vargha Márkkal és Kovács Blankával, az MCC Migrációkutató Intézet két elemzőjével, akik Közép-Ázsiában – Üzbegisztánban és Tádzsikisztánban – jártak, hogy a migrációs trendeket és a vízhelyzetet, illetve az egyre növekvő kínai befolyást kutassák.
Globálisan és Magyarország számára is egyre fontosabbá válnak a közép-ázsiai államok. A Kína, Oroszország és Irán szorításában élő országoknak sok kihívást kell legyőzniük, ugyanakkor hatalmas fejlődési potenciálja is van a térségnek. A Migrációkutató Intézet munkatársai először 2022 augusztusában látogattak Közép-Ázsiába, majd 2024 októberében másodszor is lehetőségük volt a térségben kutatni. Útjuk során az ENSZ és annak szakosított intézményivel, valamint az állami szervekkel szervezett találkozókon vettek részt.
Tádzsikisztánban és Üzbegisztánban ugyan vannak hasonlóságok, de sok a különbség is a két ország között – tudtuk meg a kutatóktól. Ezek a szovjet utódállamok ma még igazából keresik az identitásukat. A politikai rendszereik az elmúlt évtizedekben teljesen átalakultak, a 2010-es évek közepétől pedig egyre inkább megkezdődött a nyitás a nyugati befektetések felé.
Közép-Ázsia egyre inkább felértékelődő régió, hiszen feltáratlan kincsekkel, ásványi anyagokkal rendelkezik. Üzbegisztán Kína, Oroszország és Irán szorításában él. A történelmi előzményeknek megfelelően sokáig Oroszország volt a domináns a régióban, de Kína is felismerte a Közép-Ázsiában rejlő potenciált, emellett Irán, illetve az öböl-országok is egyre több befektetést hajtanak itt végre. A „keleti nyitás” politikájának köszönhetően Magyarország jó kapcsolatokat épített ki az utóbbi években Közép-Ázsiában, folyamatosan bővülnek a hazánk és a gyorsan fejlődő régió közötti gazdasági és kulturális kapcsolatok. Magyar bank, illetve több magyar mezőgazdasági cég is nyitott már üzletet Üzbegisztánban, de a magyar–üzbég burgonyakutató központ az egyik legérdekesebb eleme a két ország kapcsolatának. A kutatók maguk is ellátogattak a központba, ahol a szakemberek azon dolgoznak, hogyan lehet meghonosítani öt magyar burgonyafajtát.
Üzbegisztánban az elmúlt évtizedekben a nem megfelelő vízgazdálkodásnak köszönhetően – a mezőgazdasági földterületeken az öntözések miatt rengeteg vizet használtak el, és nem foglalkoztak ennek pótlásával – az Aral tó természeti katasztrófa áldozata lett. Ez nagy gondot jelent ma, de emellett a földrengések, illetve a túl sok autó is nagy kihívást jelent, hiszen az utóbbiak miatt hihetetlenül nagy a légszennyezettség, a szmog. Mint azt a kutatók elmondták, a vízhiány mellett napjainkban azonban a legjobban a terrorizmustól tartanak. Nagyon félnek az üzbégek attól, hogy illegális bevándorlók lépjenek be az országukba, de attól is tartanak, hogy a külföldön dolgozó állampolgáraik milyen élményeket szereznek más országokban.
Vendégeinktől sokat megtudhattunk az üzbég munkaerőpiaci helyzetről is, arról, hogyan igyekeznek munkát találni az évente a munkaerőpiacra lépő 500-700 ezer fiatalnak, de a gazdag népművészetükről, a textiliparukról is hallhattunk.
Tádzsikisztán a kalandvágyó, hegymászást kedvelők helye – mondták el a kutatók. Itt található a sarkvidék legnagyobb gleccsere, ennek a kiváló minőségű vizét is használják a vízgazdálkodásban. Az ország gazdag vízerőműben, aranyban és szélben. Innen is sokan mennek más országokba munkát vállalni, és – mint azt megtudtuk –, Tádzsikisztán a vendégmunkások hazautalásaitól leginkább függő országok közé tartozik világszinten is. Egy selyemút országról van szó, amely gyógyteáiról, fűszereiről is jól ismert, viszont nagy kihívás számukra a drogkereskedelem. Ezt természetesen igyekeznek visszaszorítani, de egyes tartományokban a tilalom ellenére is nőtt az ópiumelőállítás.
A pódiumbeszélgetés során szó esett még Közép-Ázsia közlekedési reformjáról, vallásról, az elmúlt évek hihetetlenül gyors fejlődéséről, és vendégeink az este végén mindenkit arra bátorítottak, utazzanak el ebbe a térségbe, mert egy nagyon izgalmas és különleges élményben lehet része az ide ellátogatóknak!