As a result of the energy crisis, the key to successful energy security should not be based on one dominant energy source or technology. In the outlined circumstances, the upcoming voting on the Energy Charter Treaty (ECT) is particularly significant as European nations struggle with the implications of their energy policies, the outcome of this vote could determine whether member states prioritize short-term energy security through fossil fuel investments or commit to long-term sustainability goals. Our distinguished guest, Fahira Brodlija, Adjunct Lecturer at the International University of Sarajevo will share her expertise on the ongoing efforts to increase greener energy as well as the Investor-State Dispute Settlement (ISDS) risks arising out of the energy transition process. The discussion will also feature the inevitable role of foreign investors in energy security.

Language: English

Program

4:00 PM – 4:45 PM       Moderated Discussion

Fahira Brodlija, Adjunct Lecturer at the International University of Sarajevo

4:45 PM – 5:00 PM       Q&A

 

BIO

Fahira Brodlija is the Rule of Law Advisor for a regional GIZ legal reform project focusing on the reform of the legal framework for investment protection and investor-state dispute settlement in the Western Balkans. Fahira is an adjunct lecturer at the International University of Sarajevo, and she frequently writes and speaks on topics related to ISDS reform, investment law and international dispute resolution more broadly. Fahira is a tutor for the CiArb Diploma program, lecturer at the Africa Arbitration Academy, and guest lecturer at universities across Africa, Europe and the United States. Fahira is a former Vis Moot participant and a coach of law faculties from Bosnia and Herzegovina and the region since 2016. Fahira is a member of Association ARBITRI, and founder of the GEM diversity and mentorship program supporting young academics and practitioners in the field of international arbitration.

Date: November 27, 2024 (Wednesday), 4.00 PM-5.00 PM

Venue: MCC Scruton (Budapest, Tas Vezér Utca 3-7., 1113)

The event is open to the press and all, but pre-registration is required.

------------------------------------------------------------------

Energiabiztonsági dilemmák: Hogyan tovább Európa?

A geopolitikai konfliktusok és a fenntartható energiaellátás átalakításának sürgető szükségessége miatt az európai energiapiac alapvetően megváltozik. Mint ismeretes, a jelenkori körülmények arra kényszerítik az államokat, hogy az energiapolitikát és a prioritásokat kontinensszerte átalakítsák, mivel az energiaellátási láncok megváltoztak, az energiaárak magasak és változékonyak, és új energiaellátási forrásokra van szükség. Az energiaválság következtében a sikeres energiabiztonság kulcsa nem egyetlen domináns energiaforráson vagy technológián alapulhat. A vázolt körülmények között az Energia Charta Szerződésről (ECT) szóló közelgő szavazás különösen jelentős, mivel az európai nemzetek küzdenek energiapolitikájuk következményeivel, és a szavazás eredménye meghatározhatja, hogy a tagállamok a fosszilis tüzelőanyag-befektetések révén a rövid távú energiabiztonságot helyezik-e előtérbe, vagy a hosszú távú fenntarthatósági célok mellett kötelezik el magukat. Vendégünk, Fahira Brodlija, a Szarajevói Nemzetközi Egyetem adjunktusa megosztja velünk ismereteit a környezetbarátabb energiaforrások növelésére irányuló jelenlegi erőfeszítésekről, valamint az energetikai átmenet folyamatából eredő befektetői-állami vitarendezési (ISDS) kockázatokról. A vita során szó lesz a külföldi befektetők energiabiztonságban játszott elkerülhetetlen szerepéről is.

Előadás nyelve: angol

16:00 – 16:45        Moderált beszélgetés

Fahira Brodlija, a Szarajevói Nemzetközi Egyetem adjunktusa

16:45 – 17:00         Kérdések és válaszok

 

BIO

Fahira Brodlija a GIZ regionális jogi reformprojektjének jogállamisági tanácsadója, amely a beruházásvédelem és a befektető-állam vitarendezés jogi keretének reformjára összpontosít a Nyugat-Balkánon. Fahira a szarajevói Nemzetközi Egyetem adjunktusa, és gyakran ír és beszél az ISDS reformjával, a beruházási joggal és tágabb értelemben véve a nemzetközi vitarendezéssel kapcsolatos témákról. Fahira a CiArb Diploma program oktatója, az Africa Arbitration Academy előadója, valamint vendégelőadó Afrikában, Európában és az Egyesült Államokban működő egyetemeken. Fahira korábbi Vis Moot-résztvevő, 2016 óta pedig a bosznia-hercegovinai és a régió jogi karainak oktatója. Tagja az ARBITRI Egyesületnek, és alapítója a GEM sokszínűségi és mentorprogramnak, amely a nemzetközi választottbíráskodás területén tevékenykedő fiatal egyetemi oktatókat és szakembereket támogatja.

Dátum: 2024. november 27. (szerda) 16.00 – 17:00

Helyszín: MCC Scruton (1113 Budapest, Tas vezér utca 3-7.)

Az esemény sajtónyilvános, mindenki számára nyitott, előzetes regisztrációhoz kötve.