A Mathias Corvinus Collegium Geopolitikai Műhelye 2024. május 6–7-én nemzetközi Nyugat-Balkán konferenciát szervez Budapesten az alapítvány Tas vezér utcai épületében.

A Magyarországgal szomszédos Nyugat-Balkán régió integrációja nemzet- és biztonságpolitikai, valamint külgazdasági jelentőség bír, mely tükröződik a magyar kormányzat külpolitikai megfontolásaiban is. A történelmi sérelmekkel terhelt régió politikai stabilitása nagymértékben függ attól, hogy milyen jövőképet, lehetőségeket képesek a térségben aktív nemzetközi intézmények, szövetségek és nagyhatalmi szereplők felmutatni a Nyugat-Balkán államai számára. A koronavírus-járvány, az energiaválság, az orosz–ukrán háború, valamint a közel- és távol-keleti szembenállások, konfliktusok vonatkozásai új külpolitikai helyzetet teremtettek minden állam számára. A konferencia célja körképet adni, hogy mindezek az új nemzetközi tényezők és körülmények, továbbá a nemzetközi szereplők válaszai, magatartásai milyen mértékben segítik vagy hátráltatják a Nyugat-Balkán integrációját.

A kétnapos konferencia hat tematikus panelben járja körül a régió kilátásait, és ad számot a terület lehetőségeiről az új globális és regionális kihívások tükrében. Az euro-atlanti integráció mértéke és korlátai mellett a meghívott nemzetközi és hazai szakértők révén szó esik a régió energiabiztonságának kérdéseiről, belső és külső biztonságpolitikai kihívásairól, a balkáni migrációs útvonalról, továbbá a meghatározó globális és regionális külpolitikai aktorok szerepéről a Nyugat-Balkán jelenében. A konferencia keretében külön beszélgetésre kerül sor II. Zogu Leka albán koronaherceggel, akinek a nagyanyja Apponyi Geraldine, gróf Apponyi Albert unokahúga volt.

A konferencia angol nyelvű, a részvétel regisztrációhoz kötött.

Regisztráció


Részletes program: