Kutatóként dolgozik az MCC Közgazdasági Iskolájának Vállalkozáskutatási Műhelyében. 2019-ben szociológia alapszakos diplomát szerzett a Budapesti Corvinus Egyetemen, majd 2022-ben mesterdiplomát az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Survey statisztika és Adatanalitika szakán. 2022 óta a Semmelweis Egyetem Patológiai Tudományok Doktori Tagozatának Molekuláris és experimentális onkológia programjában PhD hallgató.
Szakterülete a szociológia, adattudomány, statisztikai elemzések, illetve azon belül a biostatisztika.
E-mail: parrag[pont]petra[kukac]mcc[pont]hu
Egyetemi végzettség
Budapesti Corvinus Egyetem - Szociológia (BA) - 2019.
Eötvös Loránd Tudományegyetem - Survey Statisztika és Adatanalitika (MSc) - 2022.
Szakmai tevékenység
IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. - Szakmai munkatárs - 2021.05. - 2022.08.
Kiemelt kutatási projektek
„Jelentés a magyar vállalkozásról” - MCC - Kutató - 2024
„A válság hatása a magyar vállalkozásokra” - MCC - Kutató - 2023
„Integet a múlt – Ilyenek voltunk: 30 év kérdőíve” - MCC - Kutató - 2022.05.
„A vállalkozói kompetenciákat fejlesztő programok vizsgálata” - IFKA - Kutató - 2022.11.
Beszélt nyelvek
Angol - C1
Kiemelt publikációk
In: Magyar Onkológia (2022)
Szerzők: Parrag Petra, Wéber András, Liszkay Gabriella, Nagy Péter, Kásler Miklós, Polgár Csaba, Kenessey István
A bőr melanómás megbetegedése nem tartozik a legmagasabb incidenciájú és mortalitású rosszindulatú daganatok közé, azonban aggasztó a világszerte tapasztalható, folyamatosan emelkedő tendencia. A Nemzeti Rákregiszter adatbázisa szerint 2001 és 2019 között az új jelentett esetszám mintegy duplájára nőtt, mely megfelel a nemzetközi trendeknek. Ezzel szemben a Központi Statisztikai Hivatal halálozási adatbázisa alapján a jelzett időszakban a mortalitás nem változott számottevően, holott a nemzetközi adatok itt is emelkedést mutatnak. A növekvő incidencia és a stagnáló halálozás eredőjeként a melanómás betegek túlélése évről évre javult, ami megnyilvánult a mortalitás-incidencia hányados csökkenésében, illetve a kedvezőbb utánkövetési adatokban. A melanómás betegek javuló túléléséhez a szekunder prevenció erősödése, valamint az újonnan bevezetett daganatellenes terápiák jobb hatékonysága is hozzájárulhatott.
In: Magyar Onkológia (2024)
Szerzők: Parrag Petra, Dobozi Mária, Szatmári István, Wéber András, Nagy Péter, Polgár Csaba, Kenessey István
Az epidemiológiai felmérések megbízhatóságát alapvetően meghatározza a bemeneti adatok minősége, emiatt a pontosabb felméréshez szükséges a Nemzeti Rákregiszter részére jelentett esetek ellenőrzése. Munkánk célja a tüdőrákos diagnózissal jelentett esetek megbízhatóságának vizsgálata, a hibás jelentések mintázatának feltárása volt, a rákregiszternek 2018-ban lejelentett 11 750 tüdőrákos esetet validálva a jelentő kórházak bevonásával, elemezve a jelentések nemi és életkori sajátosságait, illetve a jelentő intézmények jellemzőit. A tüdőrákosnak jelentett esetek 81,3 százaléka igazolódott, a téves jelentések 40,4 százalékában semmilyen malignitás nem volt jelen. A fals esetek között felülreprezentáltak a nők és az idősebb korosztály. A legmagasabb törölt esetszám Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyére jutott. Minden 5. tüdőrákkal jelentett betegnél a használt kód helytelen, ezért a kódolási hatékonyságon javítani szükséges. A leg- gyakoribb hibák: rosszindulatú/jóindulatú, daganatos/nem daganatos állapotok, illetve primer/metasztázis tévesztés. A megbízhatóságot nem befolyásolta az egyes intézmények ellátási hierarchiában betöltött szerepe. A daganatellenes küzdelem előfeltétele a megbízható epidemiológiai adatok rendelkezésre állása, amelyhez széles körű szakmai összefogás szükséges.
Kiemelt kutatások
Kiemelt Corvinák