Olvasási idő: 2 perc
Tényeket, emberi sorsokat ismerhettünk meg és több félreértést is tisztázhattunk Veszprémy László Bernát Tanácstalanság – A zsidó vezetés Magyarországon és a holokauszt, 1944-1945 című könyvének bemutatóján Békéscsabán.
A szerző – aki a Mathias Corvinus Collegium online tudományos ismeretterjesztő folyóiratának, a Corvinák főszerkesztője – a témát elsőként kutatta ilyen alapossággal: az egész országra kiterjedően vizsgált adatokat számtalan külföldi és hazai levéltár forrásai alapján.
A könyv segít megismerni a zsidó vezetés szerepét a holokauszt alatt. A szerző a történelmi tényeken keresztül az emberek viselkedését próbálja megérteni krízishelyzetben, jelen esetben a zsidó vezetés holokauszt alatti viselkedésének történetét mutatja be. Óriási dilemmák elé kerültek ekkoriban a zsidó közösségek vezetői: a gettósítás során sokszor e tanácsokra hárult a beköltözés megszervezése és felügyelete. A német és kollaboráns magyar követeléseket szintén ők kommunikálták a közösségeik felé, a deportálások előtt pedig nemegyszer a zsidó tanácsok vezetőinek kellett szelektálniuk a gyűjtőtáborokban, hogy ki kerüljön Auschwitzba, és kit küldjenek más koncentrációs táborokba.
Köszönjük a szerzőnek, hogy elfogadta meghívásunkat, Kiss Lászlónak, a Gyulai Erkel Ferenc Gimnázium tanárának, Bárka díjas írónak pedig a moderációt!