Olvasási idő: 2 perc
Nehezen hihető, hogy a jelenleg hatalmat gyakorló Tahrír as-Sám nevű szervezet az ígérete ellenére valóban biztosítja a Szíriában élő vallási közösségek szabadságát. Különösen annak fényében, hogy a névváltoztatás után Ahmad Huszeín es-Sar néven ismert vezetőjük korábban fejlevágással fenyegette a keresztény közösséget, valamint az Al-Kaida terrorszervezet kötelékében tevékenykedett – mondta el szegedi előadásán Tárik Meszár, a Migrációkutató Intézet vezető kutatója.
A vallási kisebbségek helyzetét jól szemlélteti az a tény, hogy a középkorban a védelem reményében az országba települt zsidó lakosság létszáma, amely egykor százezres nagyságrendű volt, mára mindössze kilenc főre csökkent, ami gyakorlatilag a közösség teljes eltűnését jelenti.
A közel 15 évig tartó polgárháború során az ország infrastruktúrája és gazdasága gyakorlatilag összeomlott. A mezőgazdasági termelés szinte megszűnt, a munkaképes lakosság átlagosan havi 20 dollárból kénytelen megélni, ami mélyszegénységbe taszítja a többséget. A gazdaság további hanyatlását eredményezte, hogy a jelenlegi hatalmat birtokló forradalmi erők felszámolták a korábban államilag védett, az állami bevételek jelentős részét biztosító illegális gyógyszergyártást.
A hatalomátvétel az ország fokozódó iszlamizálódását is magával hozta, amely az oktatás területén is megmutatkozik. Az új tankönyvekben megjelent a közös ellenségkép: a kereszténység és a zsidóság, mint minden rossz forrása. Ez a narratíva hosszú távon olyan generációk kineveléséhez vezethet, amelyek fogékonnyá válnak a szélsőséges ideológiákra, növelve ezzel a terrorcselekmények kockázatát, és súlyosan veszélyeztetve a civil lakosságot.
A szakértő szerint a kialakult helyzet miatt már több millió ember hagyta el az országot, miközben a visszatelepülés aránya elhanyagolható. Ez Európa számára is komoly kihívást jelent, mivel a menekültáradat folyamatosan növekszik, ahogy egyre többen keresnek biztonságosabb életet nyugaton. Jelenleg az ENSZ és több nemzetközi érdekcsoport is figyelemmel kíséri Szíria belső helyzetének alakulását, hiszen a 2024 decemberi hatalomátvétel még mindig friss esemény, és számos megoldatlan kihívás áll az új vezetés előtt.