Olvasási idő: 3 perc
Az MCC pécsi képzési központja ezúttal két külföldi jogászprofesszort látott vendégül. A Pécsi Tudományegyetem jogi karán szervezett eseményen a kulturális örökségeink védelméről diskuráltak a meghívott előadók.
Petra Perisic szerint a kulturális örökség definíciója sem olyan egyszerű, hiszen ez attól függ, kit kérdeznek róla.
„Egy közgazdász, vagy épp egy jogász, más-más aspektusból közelíti meg a kérdést, ám az biztos, hogy olyan kulturális-, történelmi-, művészeti értékek esnek ebbe a kategóriába, melyek mindenki számára univerzálisan értéket jelentenek” – Mondta a rijekai egyetem professzora.
Sandra Fabijanic Gagro hozzátette- „Ez lehet akár egy épület, vagy épp egy nyelv, vagy egy nemzeti hagyomány is, mely mind-mind fontos identitásképző elem. Egy templom például, nem csak egy hely, ahol az Istent dicsőítjük, hanem saját emberi méltóságunk színhelye is.”
Csordás Gergely pécsi jogászhallgató, az MCC Egyetemi Program diákjának kérdésére Pánovics Attila kifejtette, hogy a mai világban zajló folyamatok, mint például a klímaváltozás miatti tengerszint emelkedés, vagy a háborúk, mind komoly veszélyforrást jelent ezekre az értékekre nézve.
„Olyan időket élünk, amikor hetente fontos műemlékek esnek áldozatául ezeknek a folyamatoknak és valódi megoldást sajnos nem látunk. Az EU-nak, bár vannak dokumentumai, elvei, de hatékony eszközei alig. Az EU alapvetően egy gazdasági szervezet, és a tagállamokat is gazdasági szereplőkként kezeli. Nem foglalkozik a nemzetek ilyen típusú problémáival” – Mondta a PTE Nemzetközi- és Európajogi Tanszékének adjunktusa, aki a magyar alaptörvény és a jogszabályi védelem fontosságát is kiemelte.
Sandra Fabijanic Gagro felhívta a figyelmet arra is, hogy a legfrissebb kutatások szerint mintegy 7 milliárd amerikai dollárra lesz szükség ahhoz, hogy az Ukrajnában, a háború áldozatául esett értékeket restaurálják vagy újraépítsék.
A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy Magyarország és Horvátország között jó és hatékony az együttműködés, számos kulturális kapcsolat van a két nemzet között. Pánovics Attila kiemelte, a közös nyelv, az egyik legfontosabb identitásképző elem, így különösen fontos a határon túli magyarság nyelvhasználatának támogatása.