Olvasási idő: 3 perc

Felsőoktatás, diaszpóra, globális gondolkodás hívószavak mentén, a Washingtonban eltöltött napok után, a Vezetőképző Akadémia utolsó tanulmányútja New Yorkban folytatódott.

Az Egyesült Államok keleti partján tett utazásunk második felében New York városában töltött el tartalmas napokat a Vezetőképző Akadémia csapata.  A szakmai és kulturális programok, a jövőformáló intézmények, az oktatás és a helyi magyar közösségek megismerése remekül kiegészítette a Washingtonban szerzett tapasztalatokat.

Magyarország Főkonzulátusán dr. Pásztor István és a külképviselet diplomatái egy panelbeszélgetésben mutatták be átfogóan gazdasági, társadalmi, tudománypolitikai és közösségi szempontból az amerikai- magyar kapcsolatokat, de a YuzuYello-tól, valamint a Cloud Monitoringtól meghívott előadóknak köszönhetően ispiráló szakmai életutakat ismerhettünk meg, valamint az ENSZ magyar képviseletén járva a legfontosabb diplomáciai kérdésekbe kaphattunk betekintést.

A First Things folyóirat szerkesztőségében járva az újságírói felelőségről beszélgettünk narratíva, véleményformálás és közélet hívószavak mentén. A washingtoni agytrösztök után pedig izgalmas volt felkeresni a New Yorkban működő Manhattan Institute-t, ahol a kerekasztal-beszélgetésen résztvevő szakértők legfrissebb kérdésfeltevéseit és kutatásait ismerhették meg a hallgatók.   Különleges lehetőség volt több felsőoktatási intézményt is bejárni: a Roosevelt Islanden meglátogattuk a Cornell Tech kampuszának már- már futurisztikus épületeit, az IESE Business Schoolon az MBA képzés által biztosított lehetőségekről hallottunk, partnerintézményünknél, a Quinnipiac Universtityn pedig a kint tanuló MCC-s hallgatókkal és vendégoktatókkal találkoztunk. New Havenben járva végig kalauzolták a csapatot a Yale egyetem történelmi kampuszán, a hazaúton pedig a hazai gyökerekkel rendelkező cég, a Light Sources menedzsmentstratégiáját ismertük meg.

A szakmai programok mellett különleges élmény volt pünkösdvasárnap részt venni a helyi közösséggel egy magyar nyelvű misén, majd pedig az agapén beszélgetni, megismerni a kitelepülő magyarok személyes történeteit, megható és inspiráló életúját.  Esténként a csapat felkereste a látnivalókat is, például a Time Square-t, az Empire State Buildinget és a Central Parkot is az út végére teljesebb képet kapva a nagyvárosról.

Washington után New York az Egyesült Államok egy másik arcát mutatta meg. Szó esett diplomáciáról, felsőoktatásról, vállalkozásfejlesztésről és közösségépítésről is. A sokszínű látogatások és találkozások, az USA-ban eltöltött napok olyan életre szóló élményt nyújtottak a hallgatóknak, amelyek nem csak remek tapasztalást  és tanulási lehetőséget jelentettek, hanem az egész tanév és képzés méltó lezárását is.