Olvasási idő: 4 perc
Az egykori Takáts-ház épületében lelhet új otthonra a Mathias Corvinus Collegium szombathelyi tehetséggondozó központja, a teljeskörű felújítás még az idén megkezdődhet. Az ódon épület rekonstrukciójának egyik fontos célja, hogy az új központ létrehozásával a város és a régió egyik oktatási, kulturális és közéleti origójává váljon a szombathelyi MCC. A beruházás részleteit szakmai beszélgetésen ismerhette meg a közönség.
A Kárpát-medence-szerte 31 helyszínen működő Mathias Corvinus Collegium (MCC) folyamatosan törekszik arra, hogy értéket mentsen és közösséget építsen azokban a városokban, amelyekben tehetséggondozó központokat működtet. Ennek részeként nagy múltú, egykor patinás, mára leromlott állapotú épületek megmentésével, felújításával alakít ki korszerű tehetséggondozó központként és a közösségi térként egyaránt funkcionáló épületeket.
„Szombathelyen így esett a választás a Petőfi Sándor utca 14. szám alatt található, a helyiek által Takáts-házként ismert, szebb napokat is látott ingatlanra. A szombathelyi tehetséges fiatalok olyan központot érdemelnek, amelyben a falak is mesélni tudnak számukra. Az épületben korábban társasház, gyermekápolónő iskola és kollégium is működött. A házban az átalakítás után modern, ugyanakkor az esztétikai értékeket megőrző központ jön létre” – fogalmazott Orbán Balázs, az MCC kuratóriumi elnöke.
A beruházást bemutató eseményen Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója az MCC céljairól is beszélt: az új épület a város kulturális, oktatási és közéletének egyik origója lesz. Kiemelte, a szombathelyi képzési központ az oktatási alkalmak mellett a jövőben is kiváló előadások, kerekasztal-beszélgetések és viták színhelye lesz. Hangsúlyozta, a beruházás nemcsak az épített örökség, hanem az oktatási terek kialakítása, a fiatalok fejlődése és karrierje szempontjából is kiemelkedő lesz.
A leendő központ múltját, jelenét és jövőjét bemutató szakmai beszélgetésen Erhardt Gábor, az MCC Építészet és emlékezet műhelyének vezetője Balázs Tibor építész-tervezővel és Székely Márton műemlékvédelmi szakértővel, valamint Bakucz András Vas vármegyei térségi főmérnökkel tárta fel a tervezés folyamatait, kihívásait. A beszélgetés során Bakucz András kiemelte, a 2007 óta üresen álló épület helyrehozatala és rekonstrukciója rendkívül fontos értékmentő tevékenység.
„A helyi védelem alatt álló ingatlan felújítása kapcsán ügyeltünk arra, hogy az értékes fém, kő vagy fa részletek megmeneküljenek olyan formában, ahogy eredetileg voltak” – fogalmazott Székely Márton, s felidézte: a szecessziós stílusban épült több lakásos ingatlan egykor Takács József ügyvéd és családja tulajdonában állt.
Balázs Tibor építész kiemelte, a tervezési program három fő elemet tartalmaz: az oktatási funkciók kilakítását, rendezvényhelyszínek létrehozását, valamint szabadidős és közösségi funkciókat is ellátó terek megvalósítását. A tervezés során az értékmentés, az értékőrzés és az értékfejlesztés szemlélete mentén alakították ki az épület új, belső látványvilágát.
Az idei évben már összesen mintegy 300 általános és középiskolás diák tehetséggondozását biztosítja a Mathias Corvinus Collegium Vas vármegyei központja. A közbeszerzési eljárás lezárulta után hamarosan indulhat a Petőfi Sándor utca 14. szám alatti ingatlan felújítása. A tervek szerint a Takáts-ház már 2026 tavaszára visszanyerheti régi fényét, s immár tehetséggondozó központként segítheti a térség fiataljainak oktatását.