Olvasási idő: 2 perc
Aki kíváncsi arra, hogy ki is volt valójában Bonaparte Napóleon, miért maradt fenn a neve, s miért örvend a franciák körében köztiszteletnek még ma is, semmiképp se az új, Ridley Scott által rendezett Napóleon című filmből próbálja meg bővíteni a témához kapcsolódó ismereteit – derült ki Hahner Péter előadásából.
Az MCC Társadalom- és Történelemtudományi Iskola műhelyvezetője az MCC székesfehérvári képzési központjában beszélt a francia és a világtörténelem talán egyik legismertebb alakjáról, akiről több könyv jelent meg, mint ahány nap eltelt a halála óta. A legújabb Napoleon-filmről beszélve felhívta a figyelmet az előadó, hogy a hadvezér-államférfi élete a film által bemutatott méltatlan részleteknél sokkal érdekesebb: a korábbi feldolgozások szinte mind figyelemre méltóbbak.
Az este folyamán megtudhattuk, hogy Napóleon hírnevét elsősorban katonai hódításainak és nagyra törő államférfiúi mivoltának köszönheti, de emellett uralkodása belpolitikai tekintetben is jelentős és máig ható folyamatokat indított el, melyekkel megteremtette és lerakta a modern Franciaország alapjait.
Sőt Hahner Péter felhívta a figyelmet arra is, hogy „Buonaparte” az európai történelem egyik legnagyobb és legütőképesebb hadseregét állította fel, mellyel kis túlzással uralma alá vetette Európa csaknem minden népét, illetve ellenőrzése alá vonta a kontinens fő gazdasági és kereskedelmi központjait is.
A lebilincselő, gazdag képi világgal illusztrált előadásból apró, kis titkok, színes történetek mellett kirajzolódott, hogyan lett a „nápolyi” idealistából az egyik leggyakorlatiasabb, legrealistább vezető. Azt is kifejtette az előadó, hogy mi volt a vitathatatlanul leghíresebb történelmi alakok egyikének kultúrtörténeti jelentősége, illetve hogyan lett a valaha volt egyik legsikeresebb államférfiből bukott hadvezér és magánember is…