Olvasási idő: 4 perc
Az agrárium és a felsőoktatás terén elért innovációk, okos megoldások lehetnek a legfőbb kapcsolódási pontok Magyarország és Malajzia együttműködésében – fejtette ki Őexcellenciája Ponevács-Pana Petra, Magyarország Malajziába akkreditált rendkívüli és meghatalmazott nagykövete Miskolcon az Ambassador Talk elnevezésű rendezvény keretében. EP-s diákjaink kötetlen beszélgetés keretében ismerkedhettek a diplomata élettel, illetve a két ország kapcsolatát illető kérdésekkel.
Ponevács-Pana Petra mesélt a fiataloknak a karrierútjáról, és arról, hogyan jutott el Miskolctól egészen Kuala Lumpurig. A korábban a külügyi tárca helyettes államtitkáraként tevékenykedő nagykövet 2021-ben kezdte meg szolgálatát Kuala Lumpurban. „Ekkor javában tartott még a Covid-járvány, nem volt tehát egyszerű a kezdés” – emlékezett vissza Őexcellenciája. „A nagykövetek legfontosabb feladata a személyes kapcsolatépítés, amit nem lehet az online meetingekkel helyettesíteni” – tette hozzá.
A tizenhárom tagállamból – ebből öt szultánság – és három szövetségi területből álló föderáció lakosságának mintegy fele maláj, a jelentős kisebbségeket a kínaiak, indiaiak és a bennszülöttek teszik ki. Az ország hivatalos vallása iszlám, de vallásszabadságot biztosít a nem muszlimok számára is. A keresztény Európából érkező női nagykövetként erre méginkább oda kell figyelni, de mint azt őexcellenciája elmondta, soha nem érezte, hogy ne fogadnák el vezetőként. A malajziai kormánytagoknak egyébként csaknem a fele női miniszter, és ugyanez jellemző a nagykövetek megoszlásában is – emelte ki a nagykövet.
Az állam berendezkedése kapcsán Ponevács-Pana Petra elmondta, Malajzia soha nem volt egy egységes ország, kis királyságokból állt, amelyeket egykor a gyarmatosító britek egységesítettek. Az egykori brit gyarmatok ma is más képet mutatnak, mint a többi államok, ugyanis ezeken a területeken korán kialakult a jogrend, itt iskolák működnek már évszázadok óta, és ezek a területek ma is előnyt élveznek egy-egy beruházásnál. Az is jellemző, hogy ezeken a részeken nincs annyira erős befolyása a szélsőséges iszlám szervezeteknek.
Malajzia államfője megválasztott uralkodó, akit a szövetségi államok szultánjai közül választanak ötévente. Háromszor változott a kormány, és négy külügyminiszterrel dolgozott már együtt, mióta megkezdte malajziai külszolgálatát – mondta a nagykövet. Ez is bizonyítja, hogy egy nagykövetnek könnyen alkalmazkodónak és rugalmasnak, illetve kreatívnak és innovatívnak kell lennie, valamint meg kell tanulnia áthidalni a kulturális különbségeket is – hangsúlyozta.
A kint élő magyar kisebbségek kapcsán a nagykövet elmondta, kevesen vannak ugyan, de egy összetartó közösség. Elsősorban tanult, hiányszakmákkal bíró emberek, akik éppen ezért a társadalom megbecsült tagjai. A nemzeti ünnepekre, kulturális rendezvényekre összehívják a magyar közösséget, hiszen a nagykövetség egyik kiemelt feladata a kint élő magyarok összefogása, segítése. Egy természeti katasztrófa, vagy egy polgárháborús helyzet esetén például a nagykövet háza az elsődleges menedék a kint élő magyarok számára.
Magyarország és Malajzia kapcsolatának egyik legfontosabb területe a felsőoktatási együttműködés, amelynek keretében nemrégiben járt kint a Rektori Konferencia delegációja is. Malajzia 2018 óta vesz részt a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramban, melynek keretében Magyarország évente 40 malajziai fiatal számára nyújt térítésmentes tanulmányi lehetőséget magyar felsőoktatási intézményekben. Az okos megoldások, a magyar innovatív technológiák bemutatása egy jó lehetőség a kapcsolatok erősítésére, és nemcsak a felsőoktatásban, de az agráriumban egyaránt. Ezen területek erősítése a célja a malajziai magyar nagykövetségnek is.
Útravalóul azt tanácsolta őexcellenciája a fiataloknak, hogy mindig vegyék komolyan, és végezzék el tisztességesen és alázattal a rájuk bízott munkát, de legyen bennük egy egészséges ambíció is, mert akkor biztos, hogy elérik a kitűzött céljaikat.