Olvasási idő: 6 perc

Az MCC Vezetőképző Akadémia egyik fő küldetése, hogy segítse a hallgatóit abban, hogy szélesítsék a világlátásukat, értsék a helyüket ebben a gyorsan változó világban és serkentsék kritikus gondolkodásmódjukat. Ezek ösztönzésére tökéletes alkalmat kínált a március végén-április elején lezajlott majdnem kéthetes, Kínában töltött tanulmányút. Az út első hetében a hallgatók két csoportra oszlottak: a diákok egyik része Guangzhouban, a másik pedig Sanghajban időzött.

A Sanghajban töltött néhány napunk rendkívül intenzív és inspiráló volt, amelynek során többek között ízelítőt kaptunk a diplomáciai kapcsolatokból, a magyar vállalatok kínai jelenlétéről, illetve a legmodernebb technológiai fejlesztésekről.

Sanghaji napjaink egy diplomáciai látogatással kezdődtek: elsőként a Főkonzulátusra látogattunk el, ahol Halmai Dzsennifer vezetésével több külügyi munkatárs is fogadott bennünket. A Főkonzulátus csapata egy informatív előadásban mutatta be számunkra Sanghaj történetét, geopolitikai szerepét és gazdasági jelentőségét. Ezt követően Füle János Róbert kulturális diplomata vezetésével városfelfedező sétára indultunk, amely során több, Hugyecz László által tervezett épületet is megtekintettünk a város történelmi magjában, a Waterfront környékén. A magyar örökség felfedezése egy ilyen modern világvárosban különleges élményt jelentett mindannyiunk számunkra.

Másnap délelőtt a Richter Gedeon sanghaji irodájába látogattunk, ahol az ügyvezető igazgató és helyi kollégák mutatták be a vállalat kínai működését, piaci stratégiáit és jövőbeli terveit. Szó esett a magyar és a kínai egészségügyi kultúra közötti különbségekről, a kínai egészségügyi rendszer sajátosságairól, valamint a gyógyszeriparban rejlő lehetőségekről is. Különösen érdekes volt a női egészségügyre fókuszáló termékvonal fontossága.

A délutánt a Thyssenkrupp helyi egységénél töltöttük, ahol üzemlátogatáson vettünk részt, majd a kutatólaborok munkájába is betekinthettünk. Ezeket követően a kint dolgozó magyar kollégákkal volt lehetőségünk beszélgetni. Ők első kézből osztották meg velünk a magyar-kínai vállalati együttműködés kihívásait, illetve a kiküldöttként szerzett tapasztalataikat – ezekkel közelebb hozva hozzánk a multinacionális vállalatok nemzetközi működését és a kultúraközi együttműködés kihívásait is.

A szerda délelőttöt a Landing Law Office-nál töltöttük, ahol Várnai Rupert és csapata a kínai–magyar gazdasági kapcsolatok, befektetések jogi hátteréről és a tanácsadói munka sajátosságairól beszéltek. Ezt követően a NIO vállalathoz látogattunk, ahol először egy előadás keretében a cég közösségi stratégiáiról, fenntarthatósági célkitűzéseiről és a legújabb AI-fejlesztésekről kaptunk információkat, majd megtekinthettük a kiállítóteret, valamint egy három perc alatt elvégzett akkumulátorcsere-folyamatnak is szemtanúi lehettünk. Különleges élmény volt látni az akkumulátorcserét végző „magic box” működését és ezeket az egyedi technológiai vívmányokat.

A negyedik napon Suzhou városába utaztunk, ahol Mohr Richárd sinológus, tanácsadó fogadott bennünket. A program során megismerhettük a 77 Elektronika Kft. kínai piacra lépésének történetét, célkitűzéseit és a gyártási tevékenység részleteit. A prezentáció során szó esett a családi vállalat nemzetközi terjeszkedésének kihívásairól, stratégiaalkotásról és változásmenedzsmentről is. A látogatás után közösen ebédeltünk, majd végigsétáltunk a város legismertebb utcáján, a Pingjiang Roadon, amely az UNESCO világörökség részét képezi.

Az utolsó napunkat egy hangzhoui kirándulással zártuk. Útközben alkalmunk volt a festői West Lake természeti látványosság mellett sétálni. Ellátogattunk az  Alibaba Campusra, ahol a “Cloud Valley Exhibition Hall” kiállítótérben ismerkedhettünk meg a cég legújabb digitális fejlesztéseivel. A bemutató tematikus zónákban mutatta be, hogyan igyekszik a vállalat a közösség szolgálatába állítani a technológiát – legyen szó mesterséges intelligenciáról, logisztikáról vagy az online egészségügyi rendszerekről. Zárásul pedig részt vehettünk egy mesterséges intelligenciával kapcsolatos minikurzuson is.

Szombat délelőtt elhagytuk a sanghaji szállásunkat, majd a Sanghaj-Peking gyorsvasúttal utaztunk át Kína fővárosába, ahol a két csoport ismét egyesült és a második héten közösen fedeztük fel Pekinget.

A sanghaji tanulmányút nem csupán földrajzi értelemben vitt messzire bennünket, hanem gondolkodásmódunkat, világlátásunkat és vezetői szemléletünket is új szintre emelte. Ritka lehetőségként éltük meg, hogy egy olyan világvárosban tölthettünk el több napot, ahol a globális gazdaság, a csúcstechnológia, a diplomácia és a magyar jelenlét is kézzelfogható módon találkozik. A program során testközelből láthattuk, hogyan működik a magyar külképviselet, milyen stratégiákkal van jelen a Richter vagy a 77 Elektronika a kínai piacon, és miként fejleszti tovább technológiáit a NIO vagy az Alibaba.

A szakmai beszélgetések a kulturális felfedezésekkel és spontán élményekkel kiegészülve sokkal árnyaltabb és reálisabb képet adtak számunkra Kína egyik legfontosabb városáról és magáról Kínáról is, mint amit bármilyen kurzus vagy tankönyv adhatott volna.

Olyan tudással és tapasztalatokkal gazdagodtunk, amelyek nemcsak szakmailag, hanem emberileg is formáltak bennünket és amelyek hosszú távon is hatással lesznek gondolkodásunkra, döntéseinkre és talán a pályánkra is.