Olvasási idő: 3 perc

A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) a Mathias Corvinus Collegium (MCC) társszervezésében első alkalommal tartotta meg Nemzeti Szabályozói Konferenciáját, amelyen hazai és nemzetközi szakértők bevonásával vizsgálták a szabályozott piacok jövőjét.

A konferencia megnyitóján Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója hangsúlyozta, hogy a rendezvény hazai és nemzetközi szakértők segítségével igyekszik vizsgálni a szabályozott piacok jövőjét a mostani igen komoly geopolitikai káoszban. „Gondolhatnánk azt is, hogy az Európai Unió világában erre kevésbé van szükség, azonban azt látjuk, hogy a nemzeti hatóságoknak és a nemzeti szabályozásoknak különösen nagy szerepük van a kiemelten válságos időszakban” – fogalmazott Szalai Zoltán.

Bíró Marcel a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának elnöke beszédében hangsúlyozta, hogy a hatóság feladatkörébe tartozó egyes területek nemzetgazdasági szempontból jelentős szerepet töltenek be, hiszen az itt működő jellemzően kis-és középvállalkozó magyar tulajdonban lévő szervezetek éves szinten több, mint kétezermilliárd forintnyi árbevételt realizálnak, miközben több, mint 50.000 embernek adnak munkát, így közvetve 100-150.000 ember megélhetését biztosítják. A konferencián együttműködési megállapodást írt alá a kétoldalú kapcsolatok erősítéséről Biró Marcell, és Szlobodan Erdeljan, a Szerb Köztársaság belügyminisztériumának Dohányzásszabályozásért Felelős Hivatalának igazgatója. A magyar szakember hangsúlyozta, hogy az együttműködéstől a tapasztalatok intézményesített formában történő megosztását várja.

A konferencián tiszteletét tette György László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára, aki kiemelte, hogy a lokális hozzáadott érték maximalizálására kell a szabályozó hatóságnak törekednie. Egyfelől az a feladat, hogy amire a piaci tevékenység irányul, az hatékonyan legyen ellátva, másfelől pedig az, hogy a feladat ellátására szánt erőforrás és pénz hatékonyan el legyen költve és az visszaforogjon a társadalomba – vélekedett az államtitkár.

A tanácskozáson továbbá részt vett az osztrák Monopolhivatal vezetője, az olasz Jövedéki, Vám-és Monopolügynökség adóhatósági hivatalvezetője, valamint az OECD Szabályozáspolitikai Osztályának képviselője.  A konferencián a résztvevők megismerhették az állam szabályozó-hatósági intézményeinek hazai és nemzetközi gyakorlatát, emellett több példát is hallhattak arról, hogy a cselekvő állam hogyan alkalmazza ezeket a gyors reagálású szerveket az állampolgárok védelme érdekében. A rendezvény kiemelt témái között szerepelt az is, hogy a szabályozó hatóságok milyen különböző módokon járulhatnak hozzá a nemzeti önfenntartás és a nemzeti szuverenitás megerősítéséhez.