Olvasási idő: 2 perc

A kecskeméti MCC legutóbbi előadásán vendégünk volt Böszörményi-Nagy Gergely, a Brain Bar alapítója és a MOME alapítványi elnöke, aki Butor Márton Kadosával, a Középiskolás Program egyik diákjával beszélgetett legújabb könyvéről, a Mindenség algoritmusáról.

A szerző elmondta, hogy mindig is a népszerű álláspontokkal szemben fogalmazta meg gondolatait, és könyvével is az a célja, hogy elgondolkodtassa az olvasókat. Állítása szerint sosem volt jó tanuló, egykori gimnáziumából ki is csapták, ám egyetemistaként fordulatot vett az élete. Megalapította a Brain Bar jövőfesztivált, amely a vélemények sokszínűségére épül. Ennek sikerét és világhírét jól mutatja, hogy például Peter Thiel, a PayPal társalapítója személyesen kereste meg, hogy részt vehessen rajta.

A beszélgetés során szó esett a könyvének szerkezetéről: a 3x3 fejezetre osztott felépítés a szerző világképét és annak strukturálását tükrözi melyet egy idézettel támasztott alá: „A tökéletesség nem az, amikor már nem tudunk valamihez hozzáadni, hanem az, amikor már nem tudunk mit elvenni belőle.”

A hit és vallás kérdése is hangsúlyos szerepet kapott a beszélgetésben. A szerző szerint a remény elengedhetetlen a jóra való törekvéshez és ezt a kapaszkodót pedig a vallások adják meg az emberiség számára. Gergely szerint a világban minden egy rendszer része, amely néha felborulhat ugyan, de mindig helyreáll – mert a természet a szépségre törekszik. Kadosa kérdésére kifejtette mi a véleménye az „Engedelmesség az igazságnak” gondolatról. Szerinte ez egyet jelent annak belátásával, hogy vannak dolgok, amelyeket soha nem fogunk teljesen megérteni. Az emberi lét egyszerre tűnhetnek jelentéktelennek és rendkívül fontosnak és ha ezt elfogadjuk akkor tudunk engedelmeskedni az igazságnak.

A szerző szerint a jövő a kis közösségekben rejlik, ahol a régi tudás fenn tud maradni. Idézett gondolata szerint „A parasztok nem az utolsók a múltból, hanem az elsők a jövőből.” Ezzel utalva arra, hogy az emberek kis közösségekben lehetnek a legboldogabbak, és hogy az önfenntartás, a termelés és a növénytermesztés tudása mára sajnos sokak számára elveszett.