Olvasási idő: 3 perc

Átmeneti korban élünk, ahol az offline és online kapcsolatok útvesztőjében kell eligazodnunk, ez pedig a szülőket különösen nehéz feladatok elé állítja. Nem könnyű, de van megoldás arra, hogy a generációk megtalálják egymáshoz a kulcsot - emelte ki Dr. Tari Annamária a szegedi Szülők Akadémiáján.

Dr. Tari Annamária klinikai pszichológus, pszichoanalitikus, pszichoterapeuta adott elő Szegeden az online tér és az ehhez kapcsolódó eszközök felhasználásáról, a hozzájuk való viszonyulásról, a velük kapcsolatos veszélyekről, lehetőségekről. Az előadó már kezdetben bevonta a közönséget és a mondanivalóját számos, a saját praxisából származó tapasztalattal, esettel támasztotta alá. Ezzel a téma még közelebb került a hallgatókhoz, így a mintegy 120 fős közönség a csaknem 90 perces előadás végén is élénken kérdezett. Jól látszott, hogy a téma mindenki életében jelen van és kisebb-nagyobb mértékben mindenki érintettnek érzi magát benne. Sokat hozzáadott ehhez az a tény is, hogy a közönség soraiban megjelentek az X, Y, Z és Alfa generációk képviselői is, akiket az előadás témája leginkább érintett.

Az előadás fontos és központi mondanivalója volt, hogy a közösségi média és a különböző infokommunikációs eszközeink nem rosszak, nem elvetendőek, csak meg kellene tanulnunk azok helyes és mértékletes használatát. Központi problémakörként emelte ki a folyamatos gyorsulást, amelyre a különböző platformok és eszközök fejlesztői tudatosan törekszenek is, azonban ez a jelenség egy nagyon fontos tényt szorít háttérbe: az emberi psziché nem képes ilyen szintű gyorsulásra. Jól alátámasztotta ezt az állítását a Google több ezer felhasználóval folytatott kutatásával, amely arra jutott, hogy ha 1,4 másodpercnél hosszabb egy oldal megnyitásához szükséges idő, a felhasználó elnavigál onnan. Felhívta a figyelmet az okoseszközök a gyermeki psziché fejlődésének folyamatában játszott hatására, miszerint mérhető, hogy mennyivel szélesebb látókörű és kreatívabb lesz az a gyermek, aki olyan szerencsés, hogy olvasott mesén nőhet fel. De ugyanilyen fontosságúként emelte ki a szeparációs szorongás tényét, aminek súlyosbítója, hogy napjainkra az okoseszközök előléptek a Winnicott-féle átmeneti tárgy kategóriájába, amelynek hosszútávú következményeit egyelőre fel sem tudjuk mérni.

Az előadás komoly és elgondolkodásra sarkalló közlései között elhangzott, hogy a kisdiákokban, tinédzserekben, fiatal felnőttekben egyaránt milyen disszonanciát okozhat a szülőkkel megélt valódi hétköznapokkal szemben az influenszerek által kreált mesterséges és gyakran valótlan világgal való azonosulás. De ugyanígy a gyerekek stresszkezelésének fontossága, vagy a minden korosztály számára sarkalatosan fontos „digitális detox” fogalmát is behozta az előadó. 

Tari Annamária kiemelte, hogy akkor élhetünk egészséges és kiegyensúlyozott életet, ha megteremtjük a lehetőséget a lelassulásra és az online tértől való időnkénti elszakadásra. Hangsúlyozta: bár a világunk egyre gyorsul, az érzelmi folyamataink tempója változatlan marad.