Olvasási idő: 4 perc
December 13-15. között zajlott az MCC Női Közéleti Vezetőképző VII. évfolyamának második hétvégéje, amelynek központjában a jogalkotás és a vezetői önfejlesztés állt. A hétvége célja volt, hogy a hölgyek mélyebben megértsék a magyarországi jogi, jogalkotási folyamatokat, ezen folyamatok különböző árnyalatait, és emellett megkezdjék a vezetői önfejlesztésüket.
Pénteken első előadónkként Dr. Varga Rékával, az Alkotmánybíróság elnökhelyettesével beszélgettünk, aki részletesen mesélt az Alkotmánybíróság működéséről és a saját pályafutásáról. Kiemelte, hogy mindenkinek meg kell találnia az életben a prioritásait, és minden döntését ezen alapelvek szerint kell meghoznia. Fontos továbbá a szakmai felkészültség és tudás, hiszen ezek birtokában az ember már lépéselőnyben van, sikeresen tud tárgyalópartnerével egyeztetni.
A beszélgetést követően a Jogalkotási Projektfeladat mentorai – Dr. Sulyok Márton, az MCC Közjogi Műhelyének vezetője, Dr. Mázi András, az Igazságügyi Minisztérium helyettes államtitkára, Dr. Miskolczi Barna, főosztályvezető ügyész, volt miniszteri biztos, valamint online Dr. Gál István László, tanszékvezető – egyetemi tanár, és Dr. Szabó Zsolt, egyetemi docens – látogattak el hozzánk egy kötetlen beszélgetésre, ahol a résztvevők megismerhették őket, valamint gondolataikat a jogrendszerrel kapcsolatban, illetve a jogbiztonság-igazságosság-igazság-gal kapcsolatban. A jogalkotási projekt első, brainstorming szakasza következett ezután, ahol a résztvevők négy csoportban választották ki témáikat, melyekkel a következő fél évben mélyebben fognak foglalkozni a mentorok segítségével.
Szombaton Dr. Márky Ádám vezette be a résztvevőket a mentális jóllét világába, mely egyben az új vezetői önreflexió folyamatának első lépése is volt. A "Jól lenni a jóléti társadalomban" gondolattal indította útnak a hölgyeket, hangsúlyozva; fontos, hogy a jólét természetes és normális része legyen mindennapjainknak. A reggeli frissítő előadást követően Dr. Sulyok Márton, az MCC Közjogi Műhelyének vezetője a jogalkotás folyamatát, míg Dr. Pócza Kálmán, az MCC Alkotmánypolitikai Műhelyének vezetője a jogalkotás politikai ütközőpontjait ismertette bővebben. Ezen előadások során mélyebb betekintést nyerhettek a résztvevő hölgyek a jelenlegi törvénykezési folyamatba, menetébe, összetettségébe, és az elmúlt 30 év belpolitikai folyamataiba a törvénykezéssel kapcsolatban. Kitekintést tettünk nemzetközi példákra is, elemezve a folyamatokat egy távolabbi nézőpontból.
A szombati napot egy szimulációs vitával, valamint egy kerekasztal-beszélgetéssel zártuk. Az esti beszélgetés során vendégünk Dobos Zita, a Főnix Rendezvényszervező Kft. ügyvezetője volt, aki a prioritások és a családi háttér fontosságát emelte ki. Zita beszélt arról is, hogy egy összetartó munkahelyi csapat elengedhetetlen, mert egyedül nem lehet megváltoztatni a világot – mindig kell hozzá egy csapat, aki mellettünk áll. A beszélgetés után természetesen a Főnix Rendezvényszervező Kft. által koordinált, Magyarország második legnagyobb adventi vásárát is meglátogattuk.
Vasárnap Benkő Vilmos egész napos nyilvános beszéd workshopot tartott, ahol a hölgyek rengeteg hasznos tudást és gyakorlati tanácsokat kaptak beszédeik bemutatása által. A workshopot egy rövid szünettel szakítottuk meg, hogy ellátogassunk a Csokonai Teátrum tárlatvezetésére. A felújított Csokonai Nemzeti Színház egy évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit, így a vasárnapi délelőttön a színház kulisszatitkait, és ezáltal Debrecen történetét ismerhettük meg Szilvási Diána, igazgatói titkár által.
Ez a hétvége is rengeteg új tapasztalattal és inspirációval gazdagította a résztvevőket, akik most még felkészültebben folytathatják pályájukat a közéleti szerepvállalásban.