Olvasási idő: 2 perc

Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója az MCC debreceni képzési központjában tartott előadásában egyértelműen rávilágított az USA-ban történő klímapolitikai döntések esetleges hátterére. Mindamellett, hogy a klímakonferencia sorozatokból nagyon jó dolgok is születtek, a klímapolitika nem más, mint egy évek óta pangó állóvíz, ahol a fejlődő országok folyamatosan a gyarmati múltra hivatkozva próbálnak hatalmas összegeket kicsikarni a nyugati G7-es államoktól, miközben semmilyen transzparenciát nem hajlandók biztosítani a támogatások felhasználásáról.

Trump kilépése a párizsi klímaegyezményből ennek a helyzetnek volt egyfajta kritikája. Trump nem akart egy olyan látszattörténésben részt venni, ahol nincs előrelépés."  - fogalmazott vendégünk. Az USA célja nem az, hogy pénzt adjon anélkül, hogy annak mérhető eredménye lenne. Ha a világ valóban azt szeretné, hogy az első számú hatalom is részt vegyen a klímavédelmi folyamatokban, akkor a megállapodásoknak számszerűsíthető kibocsátás-csökkentést kell eredményezniük.

Toldi rámutatott, hogy az USA klímapolitikája teljesen más filozófiára épül, nem támogatásalapú rendszer. Az Egyesült Államokban a piaci mechanizmusok dominálnak, és ennek eredményeként az ország üvegházhatású gázkibocsátása 2007-től számítva mintegy 16%-kal csökkent, a legnagyobb arányban éppen Trump első elnöksége alatt.

„Amerikában nem állami támogatásokkal próbálnak eredményeket elérni, hanem a piaci verseny ösztönzi a zöld innovációt” – mondta Toldi. A sikeres technológiákat a piac igazolja vissza, és csak ezt követően lép be a szövetségi kormány, hogy a már bizonyított megoldásokat támogassa. A fosszilis energiaforrásokat nem kizáró tényezőként, hanem a fenntartható átmenet részének kell tekinti.

Az előadás egyik legfontosabb tanulsága, hogy a valódi megoldások nem pusztán politikai deklarációkból születnek, hanem mérhető eredményekből és innovációkból. Ha a világ ténylegesen változást akar, akkor nem a támogatási rendszerek fenntartására, hanem átlátható és hatékony stratégiák kidolgozására van szükség.