Olvasási idő: 4 perc

„Egy diplomatának ütésállónak kell lennie, hiszen sokszor váratlan helyzetekkel találja szembe magát, a diplomáciai munka pedig egy nagyon összetett dolog, amely sokféle képességet igényel” – mondta Őexc. Dr. Kveck Péter, Magyarország Argentínába akkreditált rendkívüli és meghatalmazott nagykövete a miskolci MCC-ben. Az Ambassador Talk elnevezésű rendezvényen EP-s diákjaink egy kötetlen beszélgetés keretében ismerkedhettek a diplomácia világával.

Kveck Péter 2023 óta teljesíti nagyköveti megbízatását Buenos Airesben. Ez már a harmadik külszolgálati hely a diplomata életében: első alkalommal Pekingben kapott megbízatást, majd első nagyköveti kinevezése Kairóba szólt. Egyiptom akkor is Magyarország legfontosabb arab partnere volt. „Ez egy komoly szakmai kihívást jelentett számomra – mondta Őexcellenciája –, többek között azért is, mert éppen akkor zajlott az „Arab tavasz”. A négyéves megbízatásból végül tizenkét év szolgálat lett.

A nagykövet sokat mesélt a diákoknak jelenlegi megbízatásáról és Argentínáról. Röviden bemutatta az ország múltját és jelenét, illetve a Magyarországgal való kapcsolatát. A 20. század elején még a világ leggazdagabb országából a 40-es évek végén a „peronizmus” az államcsőd szélére vezette az országot. Argentína ma hasonló helyzetben van, mint Magyarország volt a 90-es évek elején: a megörökölt óriási államháztartási hiány miatt megszorításokat kell alkalmazniuk, hogy stabilizálni tudják a gazdaságot. Őexcellenciája kiérkezése után néhány héttel zajlottak le Argentínában a választások, ami egy kedvező fordulatot hozott: Javier Milei lett az elnök, akinek az értékrendje sok mindenben azonos a magyar kormányéval, így egy nagyon baráti közeg fogadta a nagykövetet.

„Argentínában egy nagyon tradicionális régi magyar közösség él” – emelte ki Kveck Péter. Több hullámban vándoroltak ki Argentínába magyarok: először az 1848/49-es szabadságharc után, majd a 20. században Trianon után. Elsősorban a szegény paraszti rétegek érkeztek Magyarországról, akik az északi országrészek szűzföldjein telepedhettek le, és teljesen asszimilálódtak az ott élőkkel. Később, 1945-ben a kommunizmus elől menekülő értelmiségi rétegek vándoroltak ki, akik pedig főleg a nagyvárosokban találták meg az új élet lehetőségét.  Nekik már sikerült átörökíteniük a magyarságtudatukat a következő generációknak, ugyanúgy, mint az ’56-os menekülteknek. Az Argentínában működő magyar nagykövetség egyik kiemelt feladata a magyar kolóniával való kapcsolattartás, a revitalizálás, az évtizedekkel ezelőtt megszűnt magyar szervezetek, néptánccsoportok életre keltése. A magyar kormány diaszpóra-ösztöndíjakkal és hazautaztatásokkal segíti az ott élőket magyarságtudatuk megőrzésében.

A nagykövetet arról is kérdezték a diákok, milyen készségek, képességek szükségesek egy diplomatának. „Ez egy nagyon összetett dolog, amely sokféle képességet igényel. Fontos a megbízható, magas szintű nyelvtudás, a jó kapcsolatteremtő készség, de kell egyfajta analitikus képesség is, hogy a sokféle információt rendszerezni tudja. Elengedhetetlen a jó íráskészség is, hiszen a sok összegyűjtött információt a megfelelő módon kell továbbítani a külügyminisztérium felé” – mondta Őexcellenciája. A nagykövetnek távol a saját hazájától sokféle érdeket kell képviselnie, és fel kell kelteni az érdeklődést Magyarország iránt, „el kell adnia” a „Magyarország brand”-et. Mindehhez meg kell nyernie a döntéshozókat, és egy hálózatot kell kiépítenie, amit egy irodában ülve nem tud megtenni – hangsúlyozta a diplomata. A nagykövetség egy magyar sziget, ami sokszor menedéket jelent az országban lévő magyaroknak, és sokszor rendkívüli helyzetekre is fel kell készülni – hívta fel a figyelmet Kveck Péter.