Olvasási idő: 3 perc
A novemberben lezajlott amerikai elnökválasztást követően január 20-án iktatták be hivatalába a nyertest, a „nagy visszatérőt” Donald Trumpot, így négy év kihagyást követően újból ő lett az Amerikai Egyesült Államok első számú vezetője. Donald Trump az igazi nyertes fogalmazott Kiss Rajmund az MCC Diplomáciai műhelyének vezetője a győri MCC április 2-i szakmai eseményén, majd hozzátette, hogy igazából ellenfelei mindent megpróbáltak bevetni Trump győzelme ellen: bírósági perek, gazdasági ellehetetlenítések, folyamatos házkutatások és végül egy pennsylvaniai fegyveres merénylet azok az eszközök, melyek az ellenfelek fegyvertárát képezték. Ennek ellenére Donald Trump és a Republikánusok képesek voltak stabil és nagyarányú győzelmet kivívni, mind a Kongresszus, mind az elnöki hivatal tekintetében. Kiss Rajmund személyesen követte a választásokat, és előadásában részletesen bemutatta a választási folyamat kulisszatitkait, valamint a háttérben zajló politikai eseményeket.
Az előadás elején Kiss Rajmund felvázolta, hogy milyen politikai folyamatok is vezettek el tulajdonképpen Donald Trump novemberi győzelméhez. Lényeges, hogy a Demokrata Párt jelöltje, egyben az akkori amerikai elnök Joe Biden mentális és fizikai állapota rohamosan romlott a választás évének első felében. A júniusban lejátszódó elnökjelölti vita során ez a tény az egész világ számára egyértelművé vált és ezért a demokraták kénytelenek voltak új jelöltet állítani. Az események különösen nagy visszhangot keltettek azzal, hogy a másik oldal jelöltjét Donald Trumpot július 13-án fegyveres merényletkísérlet érte, mely támadás óriás hatást gyakorolt a kampányra és az amerikai társadalomra egyaránt. A szakértő felvázolta, hogy miképpen formálta a Republikánus és a Demokrata párt saját stratégiáját a kampány alatt. Kamala Harris a Demokrata Párt jelöltje és egyben regnáló alelnök hangsúlyozta az egészségügyi reform szükségességét, illetve a klímaváltozás elleni küzdelmet, míg Donald Trump kampánya a gazdasági növekedésre, a bevándorlási politika szigorítására és a nemzeti értékek védelmére összpontosított.
A választások esetében mindig fontos szerepük van a „billegő” vagy más néven „csatatér” államoknak, melyek általában eldöntik, hogy ki lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Ilyen „kategóriába” összesen 7-8 állam sorolható, mint Michigan, Arizona vagy Pennsylvania, ahol Donald Trump egykor egyetemi éveit töltötte és ahol a júliusi merényletkísérlet is érte. Kiss Rajmund szerint e mellett nagyon sokat jelentett Trump győzelmében, hogy az amerikaiak szerettek volna már újból amerikaiként élni, elegük lett abból, hogy a vezetés lenézte őket, folyamatosan próbált ideológiákat rájuk erőltetni és emellett természetesen lényeges, hogy az amerikai gazdaság is sokkal rosszabb helyzetben van, mint azt hivatalosan állították. Hatalmas méreteket kezdett ölteni az illegális migráció is, főként a déli határ térségében, mely bizonyos városokban már polgárháború kirobbanásával fenyegetett. A választások során tehát győzött az amerikai „érdek” és egyben mondhatjuk, hogy a józan ész.
Az MCC győri képzési központja hétről hétre kínál izgalmas szakmai programokat az érdeklődők számára. A következő szakmai eseményre április 14-én 17:30-kor kerül sor, mely keretében Sebestyén Géza az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője fog előadást tartani Kripto sztorik címmel. Szeretettel várjuk a kedves érdeklődőket!