Olvasási idő: 3 perc

Sayfo Omar, a Migrációkutató Intézet kutatási vezetője volt a székesfehérvári MCC vendége.

Előadónk február elején érkezett haza a térségből, így első kézből, naprakész információkkal szolgált az elmúlt évtizedek egyik legismertebb háborús gócpontjáról.

Omar az előadás elején részletesen ismertette a térség és az ország történelmét, etnikai és vallási helyzetét. Kitért arra is, hogy a helyi sajátosságok mellett az ország egyszerre viseli a terület a gyarmati sor és a szocializmus hagyatékát, illetve a kapitalista gazdaság térhódítását.

A nagyszerű képi világgal, saját felvételekkel színesített, lebilincselő előadásból megtudhattuk, hogy az évtizedig tartó háborúskodásnak a gazdasági helyzet tarthatatlansága vetett végett. Az iszlamista lázadók nemzeti megbékélést hirdettek, és most megpróbálják nemzetközileg is konszolidálni a helyzetüket.

Sayfo Omar „útibeszámolójából” képet kaphattunk Szíria mindennapi életéről, a hétköznapok küzdelmeiről, a zivataros évtizedek nyomorúságos nyomairól is. Kiderült, hogy közel félmillió otthon semmisült meg. Az újjáépítés nehéz, szinte kilátástalannak tűnik.

A gazdaság romokban hever: a kormányzatnak nincs likvid tőkéje, a meglévő pénz mögött nincs fedezet. A béremelési ígéretek megvalósulása helyett sorok állnak a bankok előtt, üresek a boltok, folyamatosan romlik a pénz. Az amnesztia miatt megnövekedett a bűnözés, ami ellen tíznapos gyorstalpalóval kiképzett rendészekkel próbálják meg felvenni a küzdelmet.

Az előadó érintette a mintegy félmillió keresztény helyzetét is, akik közül sokan külföldre menekültek a 8 éves sorkatonai szolgálat elől, az ott maradottak pedig érthető módon tartottak az iszlamista hatalomátvételtől, de az új hatalom nem akarja magára haragítani a nyugatot miattuk…

Az alaviták irányába viszont sokkal nagyobb a bizalmatlanság. A régi rendszer összeomlásával munka nélkül maradtak a tengerparti régióban teljes bizonytalanságban, magukra maradva élnek. Bizonyos területeken elhatalmasodott a török befolyás, míg Európa befogadókészségével is gondok vannak, hiszen elméletileg anyagi támogatással hazaküldhetőkké válnak a menekültek – persze ehhez az is kellene, hogy legyen hova hazatérniük…

Az egyik legizgalmasabb része az előadásnak arról a tartományról szólt, ahol a felkelők központja, iszlamista, dzsihadista tömbök gócpontja volt.

Kérdésekere válaszolva Sayfo Omar érintette a nők helyzetét, az oroszok szerepét, a gyerekek kilátásait és a kurdok viszonyulását is az új helyzethez.