Olvasási idő: 3 perc

„Az aranykort ígérte Donald Trump az amerikai polgároknak, és ezt az ígéretét igyekszik is betartani. A megválasztása óta hozott intézkedéseivel az amerikai nép érdekeit tartja szem előtt.” – mindezt Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője mondta el előadásában a miskolci MCC-ben, ahol nagyon sokan voltak kíváncsiak az elnökválasztást testközelből is megélt diplomáciai szakember személyes élményeire és véleményére.

Január 20-án iktatták be hivatalába a novemberi amerikai elnökválasztás győztesét, Donald Trumpot. Az amerikai elnökválasztás mindig nagy hatással van a világ politikai, gazdasági életére, de a 2024-es talán még inkább, hiszen az új elnökkel egy új gazdasági, politikai és ideológiai fordulat is várható.

A választási kampányról, a második ciklusát kezdő elnök első intézkedéseiről, az ukrajnai háború lezárásának esélyeiről, Trump elnökségének a nagyvilágra, ezen belül is Közép-Európára, illetve hazánkra gyakorolt hatásairól is beszélt előadásában Kiss Rajmund, aki több, mint fél évet töltött az Amerikai Egyesült Államokban, ahonnan az M1 amerikai választási szakértőjeként tudósított a magyar TV-nézőknek a kampányról.

A műhelyvezető személyes tapasztalatait és számos kulisszatitkot is megosztott a közönségével a kampányról. Előadásában kitért az amerikai választási rendszerre, és arra is, milyen hangulat uralta a kampányidőszakot. Mint elmondta, 2015 óta tulajdonképpen folyamatosan ellenszélben kellett Donald Trumpnak küzdenie. Többszöri házkutatás, médiaössztűz és állandó támadások közepette kellett a kampányát lefolytatnia, de ennek ellenére sem csökkent a népszerűsége.

Az előadás során a műhelyvezető beszélt arról is, milyen nagy hatással volt a kampányra a Trump ellen elkövetett merénylet. A választásoknál mindig fontos szerepük van a „billegő” vagy „csatatér” államoknak, általában ezekben szokott eldőlni, ki lesz az Egyesült Államok elnöke. 7-8 ilyen állam van, többek között Pennsylvania is, ahol Trump is tanult, és ahol 2024. július 13-án rálőttek egy kampányrendezvényen. Az embereket sokkolta ez az eset, és nagyban befolyásolta a választás eredményét is.

„Persze emellett sok minden hatással volt a választás végkimenetelére. A demokraták „démonizálták” Donald Trumpot, egész nap uszítottak a merénylet napján is” – emlékezett vissza személyes tapasztalataira az előadó. „Az amerikaiaknak azonban elegük lett mindenből, többek között abból, hogy nem élhettek amerikaiként, és a vezetés lenézte őket. Emellett a gazdaság is sokkal rosszabb helyzetben volt, mint azt hivatalosan állították, illetve nagy gondot jelentett a déli határok felől érkező migránshullám is, amely már nemcsak a déli államokat érintette. Győzött tehát a józan ész” – mondta Kiss Rajmund.

Szó esett természetesen a szomszédban zajló orosz-ukrán háborúról is, amelynek kapcsán a műhelyvezető kiemelte, nemcsak le kell zárni a háborút, de a fenntartható békét is meg kell teremteni.