Olvasási idő: 2 perc
Az MCC Büntetőjogi Műhelye által meghirdetett „Az előkészítő eljárás és a felderítés művészete” című kurzus első kihelyezett alkalmán a Terrorelhárítási Központba (a továbbiakban: TEK) látogathattunk el.
Érdekes előadásokat hallgathattunk meg a TEK szervezetéről és az előkészítő eljárásban végzett tevékenységéről, illetve a terrorizmusról és terrorelhárításról. Ezeknek köszönhetően megismerkedhettünk a modern értelemben vett terrorizmus magyarországi megjelenésével, a TEK létrehozásának folyamatával és működési keretrendszerével, valamint a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény, a rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény, a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló 1995. évi CXXV. törvény és a terrorizmust elhárító szerv kijelöléséről és feladatai ellátásának részletes szabályairól szóló 295/2010. (XII. 22.) Korm. rendelet TEK büntetőeljárási feladatait érintő rendelkezéseivel.
A külföldi műveletek, a nemzetközi együttműködések és a hazai védelmi intézkedések mellett, a felderítés, a művelet és a személyvédelem alappillérei közül a Felderítési Igazgatóság tevékenységébe nyerhettünk betekintést. A szervezeti egység egyik munkatársa mélyreható módon mutatta be az Igazgatóság feladatait, valamint a Magyarországot érintő fenyegetéseket.
Ezt követően meglehetősen izgalmas – nyílt forrásból elérhető információk mentén bemutatott – külföldi és hazai jogesetek segítségével láthattunk bele a magányos elkövetők radikalizálódásának folyamatába, annak jogi és pszichológiai hátterébe, illetőleg a magányos elkövetők terrorcselekmények elkövetésére tett előkészületeinek felderítési nehézségeibe.
Köszönjük az interaktív előadásokat a TEK munkatársainak és a szervezést Dr. Bőczné dr. Neparáczki Annának, az MCC Büntetőjogi Műhely oktatójának!