Olvasási idő: 3 perc

Gossip a kávézóban vagy egy live a kanapén? Hátizsákos kirándulás a Bakonyba vagy napi vlogböngészés a Bahamákról? 37 fokos „muffinderék” vagy szobahőmérsékletű porcelán arc? Hús-vér valóság vagy mesterséges intimitás? Úgy tűnik ezek a legégetőbb, mesterséges intelligenciával kapcsolatos kérdések napjainkban.

Hatalmas érdeklődés övezte a szombathelyi MCC központ Szülők Akadémiája rendezvényét – olyannyira, hogy egy egész színházterem kellett, hogy minden érdeklődő bejuthasson Dr. habil. Guld Ádám PhD előadására. Vitathatatlan, hogy a mindennapjainkat mind jobban meghatározó mesterséges intelligencia témája mellett nem mehetünk el szó nélkül. De vajon áldás vagy átok a legújabb technikai vívmányok villámgyors térnyerése?

Dr. habil. Guld Ádám PhD társadalom- és médiakutatói munkája mellet egyetemi docenskén a Pécsi Tudományegyetem oktat. Ide kötődik első meghatározó találkozása az MI jelenségével. Nagyjából a 2023-as év vizsgaidőszakában kezdett felfigyelni arra, hogy diákjai váratlanul „megtáltosodtak”, hirtelen mindenkinek ugrásszerűen megnőtt a szókincse, mi több, az idegen nyelvi íráskészsége is bravúros mértékben javult. Nem telt sok időbe rájönnie, hogy a jelenség hátterében nem a hallgatók motivációjának, hanem – ha úgy tetszik – kreativitásának előtörése áll. Az élelmes diákok rájöttek ugyanis, hogy a mesterséges intelligencia szövegalkotó algoritmusainak segítségével játszi könnyedséggel dobhatnak össze egy-egy beadandót, vagy akár a szakdolgozatukat is. És ezzel a lavina útjára indult. Ma már ott tartunk, hogy sosem létezett fiúk és lányok számolnak be egzotikus útiélményeikről, adnak tanácsot a bőrápolásról vagy éppen tesznek javaslatot arra, milyen kezelési módot alkalmazzunk bizonyos fizikai tüneteinkre.

Az MI mind nagyobb térnyerése számtalan társadalmi, gazdasági és etikai kérdést von maga után. Hogyan fog hatni társas kapcsolatainkra, ha a Chat GPT-vel ugyanazt a beszélgetést lefolytathatjuk pizsamában az ágyunkban, amihez eddig ki kellet mozdulnunk, hogy fizikai találkozásaink jöjjenek létre? Veszélyezteti-e munkahelyeinket, hogy az algoritmusok lassan bármilyen szellemi munkát képeseknek lesznek elvégezni helyettünk? A kutató úgy látja, hogy a jelenleg zajló folyamatok leginkább az ipari forradalom okozta robbanásszerű átalakuláshoz hasonlíthatóak. Ahogy annak idején a fizikai munkát felváltotta a gépi erő, úgy most a szellemi tevékenységeket fenyegeti a kiszorítás veszélye. Mi történik, ha többé nem lesz szükség a munkavégzésre? Vajon mihez kezdünk a végtelen szabadidőnkkel? Tudjuk-e majd jól használni a virtuális világ adományait, és tudunk-e majd élni a felszabadított erőforrásainkkal.

A kérdésre, hogy mit tehetünk, hogy gyermekeinket megvédjük az új technológiákban rejlő veszélyektől, a szakértő elmondta, hogy kulcsfontosságú, hogy beszélgessünk a fiatalokkal a mesterséges intelligenciáról, annak megjelenési formáiról. Mutassuk meg, hogyan szűrhetik ki, mi az, ami számukra hasznos, és mi az, ami kockázatot hordoz. Ehhez természetesen szükséges, hogy mi magunk is edukálódjunk a témában. Kövessük nyomon a fejlődést, és ha szükséges, kérjünk segítséget szakértőtől. Nagyon fontos, hogy tudatos felhasználók legyünk, és ne engedjünk szabadjára egy újabb szellemet, amit eredetileg a magunk hasznára alkottunk meg!