Olvasási idő: 4 perc

Sajátos korszakban élünk a külső világban dúló krízisek közepette. Gazdasági válság, környezeti katasztrófák, egymásra torlódó eszmerendszerek ássák alá biztonságérzetünket és megrendítik bizalmunkat. A digitális kultúra korszakos fordulattal tör be az életünkbe. A serdülés genetikai hardvere és a pszichoszexuális érés társadalmi nem által meghatározott történései sajátos feszültégmezőbe kerültek.

A serdülőköri változás kritikus pontjairól, annak megértéséről és az arra adható tudatos szülői magatartásválaszokról tartott teltházas előadást Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus, pszichoterepeuta március 10-én a tavaszi pedagóguskonferencia keretében a győri MCC-ben. A szakmai előadás előtt, a rendezvény első felében az érdeklődők megismerkedhettek az MCC képzési programjaival, majd egy igazgatói kerekasztal-beszélgetés során a győri Széchenyi István Egyetem által fenttartott alap- és középfokú oktatási intézmények helyzetét és lehetőségeit ismerhették meg a kedves érdeklődők.

Az igazgatói kerekasztal-beszélgetés során Dr. Kovács Zsolt a Széchenyi István Egyetem oktatási elnökhelyettese, Derczó Tibor a Győr Tánc- és Képzőművészeti Iskola igazgatója, Pákozdi Magdolna a Szent-Györgyi Albert Egészségügyi és Szociális Technikum és Szakképző Iskola igazgatója és Némethyné Toldy Gizella az Öveges Kálmán Gyakorló Általános Iskola igazgatója vitatták meg az egyetemi modellváltás nyújtotta oktatási és infrastrukturális lehetőségeket, kitérve az egyetem által fenntartott alap- és középfokú oktatási intézmények tanulóinak továbbtanulási intenzitására, a fenntartói váltás nyújtotta intézményi változásokra.

A kerekasztal-beszélgetést követő szakmai előadás keretében Bagdy Emőke elmondta, hogy szülői felelősségünk tulajdonképpen már akkor kialakul, amikor arról döntünk, hogy gyermeket szeretnénk vállalni. Mi magunknak egyértelműen tisztában kell lennünk azzal, hogy miképpen szeretnénk alakítani saját életünket, hogyan szeretnénk azt megvédeni és továbbadni. A gyermek nevelésénél nagyon fontos, hogy megtaláljuk azokat a módszereket és eszközöket, melyek segítségével a legjobban tudjuk segíteni a gyermek fejlődését és kibontakozását. A legfontosabb ilyen eszköz a pozitív megerősítés. Bagdy Emőke kifejtette, hogy gyermekünkben azzal tudjuk a leginkább kiépíteni és erősíteni az önbizalmat, ha kimutatjuk számára, hogy milyen nagy bizalommal vagyunk iránta.

Nagyon lényeges, hogy a gyermek szülei közös elhatározásokkal segítsék a fiatalt, melybe a gondoskodó, féltő szeretet és a szigorú kontroll is beletartozik. Az éppen kialakuló személyiségnek, az identitáskereső serdülőnek szüksége van arra a biztonságra, amit az otthon, a család, a stabilitás nyújt, de egyben a kontroll nyújtotta védelemre is, hogy a negatív külső hatások ne térítsék le útjukról. A pubertás, a nemi érés időszakában különösen nagy kihívásokkal kell szembenéznie a gyermeknek és a szülőknek egyaránt. Az ember testében lezajló fizikai változások hatással vannak a pszichére, a hormonrobbanás átalakítja az addigra hozzánk idomult gyermekünket. Ezekben az életkori küzdelmekben meghatározó szerepe van a kortárs közösségnek. Időnként el kell fogadnunk, hogy ebben a helyzetben nem mi vagyunk a kapaszkodó, a támasz, hanem azok a fiatalok, akik hasonló küzdelmeken mennek keresztül éppen. Fontos azonban, hogy gyermekünkkel mindig érzékeltessük, hogy bármikor visszatérhetnek hozzánk, ránk bármikor, bármilyen körülmények között számíthat. Így tudunk, ha nem is mindig a legjobb, de legalább elég jó szülők lenni.

Az MCC győri képzési központja márciusban is folytatja a szakmai rendezvények szervezését, melyekről bővebb információt az MCC Győr Facebook oldalán találnak az érdeklődők.