Olvasási idő: 4 perc
A Közgazdasági Iskola Őszi Akadémiájának 12 résztvevő hallgatója 5 egyetemi városból érkezett, Miskolcról, Pécsről, Szegedről, Debrecenből és Budapestről.
A szakmai program a következő megközelítéseket ötvözte:
- Egyrészt, konkrét példákon keresztül interaktív csapatmunkával dolgozta fel a magyar gazdaság szempontjából fontos témákat.
- Másrészt a gazdaság meghatározó szereplőinek, folyamatainak helyzetét vizsgálta elemzői megközelítésben.
- Harmadrészt, a magyar gazdaság szempontjából fontos elméleti koncepciókat tekintett át. A gyakorlás/elemzés/elmélet hármas megközelítés minden elemét erős hallgatói részvétellel és intenzív résztvevői interakciókkal valósítottuk meg.
A hétvége révén fejleszteni kívántuk az alábbi tudáselemeket, készségeket:
- A magyar gazdaság helyzetének, lehetőségeinek életszerűbb ismerete
- Konkrét vállalkozási, gazdaságpolitikai helyzetek értelmezésének képessége (helyzetelemzés, problémamegoldás)
- Absztrakt, rosszul strukturált témák megragadásának, értelmezésének képessége
- Vitákban, együtt gondolkozásban való részvétel
- Új emberekkel való ismerkedés, együttműködés kiépítés képessége
A hétvége célja az volt, hogy a résztvevő hallgatók
- megtapasztalják a bátor és sokrétű szakmai gondolkozás élményét.
- megismerjék a Közgazdasági Iskola szakmai tevékenységét és kutatási (rész)eredményeit.
- megtalálják egymást, letegyük egy, az MCC-n belüli közgazdász hálózat, közösség alapjait.
- gyakorlatot szerezzenek a csapatmunkában, a magas színvonalú elméleti, gyakorlati szakemberekkel való eszmecserében.
- valós és átfogó képet kapjanak a magyar gazdaság lehetőségeiről és kihívásairól.
- motivációt és iránymutatást kapjanak gazdasági tanulmányaikhoz.
A péntek délután bemutatkozó és ismerkedő programokkal telt. A vacsora után nyitóbeszélgetés következett– a magyar gazdaság szerkezete – Avagy kit hívjak fel, ha a magyar gazdasággal szeretnék beszélni? címmel. A kötetlen beszélgetés keretében az oktatóink „megtornásztatták” a fiatalok közgazdasági ismereteit, majd egy közös borozással és beszélgetéssel zártuk a napot.
A szombati nap reggeli után csapatmunkával folytatódott. A társaságot 2 részre osztottuk, az egyik fele Cséfalvay Zoltánnal a Digitális Platform építés rejtelmeibe ásta bele magát, majd csapatmunka keretében prezentációt készítettek. A másik fele pedig Kovács Zoltán és Bernáth Tamás iránymutatásával Egy gazdasági térség kihívásai témakörben szintúgy csapatban, prezentációt raktak össze.
Ebéd után Cséfalvay Zoltán előadása következett Jönnek a robotok és elveszik a munkánkat? - mítoszok és realitás témában, majd ezt egy vitafórum követte.
Ezt követően lazításként elvittük a hallgatókat a Folly Arborétumba, ahol borkóstolással egybekötött kiránduláson és tárlatvezetésen vehettek részt.
Vacsora után egy fergeteges szakmai program következett, Járvány, Zöld Európa, Digitalizáció, Termelékenység… - Mik a magyar vállalkozások fő kihívásai 2021-ben? címmel, melyet két meghívott szakmai előadó vezetett: Tölg-Molnár Beáta (VOSZ), Hortay Olivér (Századvég).
A vasárnap délelőtti, utolsó szakmai program az előző napi csapatmunkákból megszületett prezentációk bemutatásával és megvitatásával teljesedett ki.
A hallgatói visszajelzések alapján elmondhatjuk, hogy a fiataloknak nagyon tetszett a hétvége (persze ehhez hozzájárult a Balaton és a jó idő is), sok sok szakmai dolgot szívtak magukba, és ennek köszönhetően kellően elfáradtak. Kiemelték a szombat esti, szakmai beszélgetést a meghívott előadókkal, valamint az Arborétum látogatást is.
A programfüzet itt elérhető.