Olvasási idő: 4 perc
Le kell győznünk a kényelmes életre ösztönző evolúciós korlátainkat ahhoz, hogy egészséges és hosszú életet éljünk – mondta el a Szülők Akadémiája előadásán Dr. Márky Ádám, az MCC Vezetőképző Akadémia szupervízora. Vendégünk azt is kihangsúlyozta, mai életmódunk könnyen elhízáshoz vezet, ez pedig krónikus betegségek kialakulását idézi elő.
Márky Ádám évekkel ezelőtt mentőorvosként azt tapasztalta, a szívinfarktuson átesett emberek nagy része úgy vélte, a stressz volt az oka a betegségüknek. A ma elsősorban vezetői tanácsadóként és mindfulness kutatóként dolgozó orvos szakvizsgáját az Amerikai Életmód Orvostani Társaságnál szerezte. Főként nagy teljesítményű, magas terheltségű vezetőkkel – bankárokkal, jogászokkal, stratégiai tanácsadókkal és orvosokkal – dolgozik, akiknek a kritikus időszakok alatti teljesítményszorongás, kikapcsolódási nehézségek és következményes betegség, illetve kiégés megelőzésében segít.
Az Vezetőképző Akadémia szupervízora arról beszélt miskolci közönségének, mik azok az életmódbeli szokások, amik segítenek abban, hogy sokáig és egészségesen éljünk. Vendégünk elmondta, a nyugati társadalmak nem tudnak jól működő és fenntartható egészségügyet létrehozni, mert a 21. században az elöregedő és betegedő társadalom nem teszi lehetővé, hogy gyors és megfelelő ellátáshoz jussunk. A 65 évnél idősebb korosztálynak a 75-80 %-a valamilyen betegséggel küzd, ebből rengeteg a krónikus betegség, amivel a nyugati orvostudomány nem nagyon tud mit kezdeni. Az egészségünk tehát nemcsak magunk miatt, de a társadalom egésze miatt is fontos. Az egészségügy, a munkahely és az egyén hármasának együtt kell tehát jól működnie.
És mi a helyzet a génekkel? – tehetjük fel a kérdést. A gének töltik meg a pisztolyt, de az életmódunk húzza meg a ravaszt – mondta orvos vendégünk, aki azt is hozzátette, sokkal fontosabb az epigenetika, azaz, hogy a környezeti hatások és más külső-belső tényezők miként befolyásolják a gének működését. Ez pedig attól függ, hogyan élünk, hiszen rengeteg befolyásunk van az egészségünkre – hangsúlyozta Márky Ádám.
Az agyunk a kényelmes életre ösztökél minket: kerüld a fájdalmat és a kellemetlent, a legkisebb ellenállás irányába menj, halmozd az élvezeteket! Ez az életmód azonban elősegíti az elhízást, ami a legtöbb krónikus betegség mögött megtalálható. Táplálkozás, mozgás, függőségek, stressz, alvás és kapcsolatok – ezek azok a tényezők, amelyek nagyban befolyásolják egészségünket és élettartamunkat. Ha ezeken pozitív módon változtatunk, akkor jelentős javulást érhetünk el.
Az vagy, amit megeszel – szokták mondani, és ezt megerősítette Márky Ádám is, aki előadásában részletesen kitért az egészséges táplálkozásra. Véleménye szerint nincs semleges étel: amikor megeszünk valamit, azt a kérdést kell feltennünk, hogy ezzel segítjük-e a szervezetünket vagy feladatokat adunk neki.
Az állam–piac–egyén hármasát illetően vendégünk elmondta, az állam elvárása, hogy amíg munkaképesek vagyunk, addig legyünk nagyon egészségesek, a piac azt várja el tőlünk, hogy minél tovább éljünk, és fogyasszunk, és mi vagyunk az egyetlenek, akiknek fontos, hogy egészséges és hosszú életet éljünk. Tehát, ha kézbe vesszük a saját egészségünket, az jó nekünk, és jó a társadalomnak is!