Olvasási idő: 2 perc
Élesen el kell különíteni a mai migrációt a 19. századi kivándorlási folyamatoktól – hívta fel a figyelmet az MCC Társadalom- és Történettudományi Iskola kutatótanára a pécsi képzési központban. Dr. Pálvölgyi Balázs csütörtöki előadásában emlékeztetett, hogy a 19. századi bevándorlókra telepesekként kell tekintenünk. A szakértő ezt azzal indokolta, hogy annak idején az emberek családostul érkeztek egy másik kontinensre azért, hogy ott integrálódjanak és új életet kezdjenek. Ehhez képest ma a migráció különböző típusairól beszélhetünk: a vallási indíttatástól elkezdve a gazdasági migráción át egészen a kényszerkivándorlásig.
Pálvölgyi Balázs előadásában rámutatott: „Manapság a híradások európai demográfiai problémákról, népességcsökkenésről szólnak. A gyarmatosítás időszakában egészen más volt a helyzet. Ekkor egy túltelített kontinens képét mutatta Európa, így adta magát, hogy az emberáradat meginduljon más földrészek felé. Viszont ezeken a területeken rendelkezésre is állt az a megművelendő földterület, amely képes volt ellátni az újonnan érkezőket. Ezek az emberek azért mentek, hogy értéket teremtsenek, és hasznosak legyenek a társadalom számára” – mondta a történész.
Az előadást követően a közönség is aktívan bekapcsolódott a diskurzusba. Egyetértett abban, hogy lényeges különbség van a bevándorlás különböző formái között, így aközött, ha egy ország tudatosan próbálja területére vonzani az embereket, és aközött, ha azok önkényesen vagy akár illegálisan lépnek egy adott ország területére.
Pálvölgyi Balázs elmondta, hogy a történelem során is volt már példa a befogadó és az elzárkózó politikára is: „Amikor az Egyesült Államok az 1920-as években úgy látta, hogy az újonnan betelepülő, eltérő vallási vagy kulturális háttérből érkező csoportok már veszélyt jelenthetnek a lakosság identitására, akkor megváltoztatta politikai hozzáállását, és jelentősen korlátozta az országba történő bevándorlást.”
Az érdekfeszítő előadás során szó esett még többek között azokról a nagy hajóstársaságokról, amelyek először kapcsolódtak be a migrációs bizniszbe, megkönnyítve ezáltal a transzatlanti közlekedést, illetve Magyarország szerepéről és arról, milyen hatással volt országunkra a ki- és bevándorlás folyamata a korábbi két évszázad történelme során.