Az Antarktisz, a világ hetedik kontinense meglehetősen ritkán szerepel a hírekben. A kontinenst az 1959-ben született Antarktisz-egyezmény szabályozza, amelyet a jogtudósok a legsikeresebb nemzetközi jogi rendszernek tartottak abban az időszakban. Mégpedig azért, mert az egyezmény demilitarizálta a kontinenst, a békének és a kutatásnak szentelte, majd ez később kiegészítésre került a környezetvédelmi jegyzőkönyv által és a bányászati tilalom, valamint megannyi környezetvédelmi szabályozás is életbe lépett. Bár sokak számára abszurd gondolatnak tűnik, hogy egy nap sor kerülhet az Antarktiszért való harcra, ezt az álláspontot azok terjesztik, akik korlátozottan ismerik a kontinens „kivételességét”. Következő vendégelőadónk, Doaa Abdel-Motaal lesz, aki részt vett egy antarktiszi expedíción és az ottani tapasztalatait, valamint meglátásait az Antarctica, the Battle for the Seventh Continent című könyvében gyűjtötte össze. Előadásában megkérdőjelezi ezt a hagyományos bölcsességet, kitért a kontinenst érintő geopolitikai kérdésekre, valamint a földért és erőforrásokért folytatott versenyre figyelembe véve a gyorsan melegedő éghajlatot. Várunk rendezvényünkön, amennyiben érdekel, hogy miért fontos az Antarktisz jövője és milyen lehetséges forgatókönyveket lehet elképzelni a kontinens kormányzására.
Előadás nyelve: angol
17:00 – 17:45 Moderált beszélgetés
Doaa Abdel-Motaal, a párizsi Science Po Egyetem vendégprofesszora, az Antarctica, the Battle for the Seventh Continentcímű könyv szerzője
Moderátor: Basa Márton, a Klímapolitikai Intézet kutatója
17:45 – 18:00 Kérdések és válaszok
BIO
Doaa Abdel-Motaal egész pályafutása során környezetvédelmi és fejlesztési kérdésekkel, különösen az éghajlatváltozással foglalkozott. A svájci székhelyű Kereskedelmi Világszervezet (WTO) kabinetfőnök-helyettese volt, valamint a szervezet vezetőjének környezetvédelmi és éghajlat-változási ügyekkel kapcsolatos tanácsadója. Emellett az ENSZ Nemzetközi Mezőgazdasági Fejlesztési Hivatalának (IFAD) kabinetfőnöke volt Olaszországban. 2015-ben és 2016-ban a sarkvidékekkel kapcsolatos kutatómunkát folytatott, melynek során beutazta az Antarktiszt és az Északi-sarkvidéket. A környezetvédelem a szívügye. Az Antarctica: The Battle for the Seventh Continent c. könyvében miniszterelnökökkel és politikai vezetőkkel készített interjúkat, és új perspektívát kínál a hetedik kontinens irányítása kapcsán. A könyvet a Financial Times 2018-as irodalmi fesztiválján való bemutatása után a Mountbatten Best Awardra jelölték. A párizsi Sciences Po Párizsban a sarkvidéki tanulmányok vendégprofesszora.
Dátum: 2024. szeptember 26. (csütörtök) 17:00-18:00
Helyszín: MCC Scruton (1113 Budapest, Tas vezér utca 3-7.)
Az esemény sajtónyilvános, mindenki számára nyitott, előzetes regisztrációhoz kötve.