Az elmúlt hetek választási eseményei lázban tartják Európát és Latin-Amerikát egyaránt, hiszen Svédországban és Olaszországban a jobboldal győzelmével lezajlott parlamenti választások és a Brazíliában folyamatban levő elnökválasztás következtében a nemzetközi erőviszonyok átrendeződése várható. Többek között arra keressük a választ, hogy a nemzetközi kapcsolatrendszer jövőjét hogyan befolyásolja a jobboldal előretörése és várható-e további fordulat a világpolitikában.

18:00-18:45 Moderált beszélgetés

  • Andrés Pastrana Arango, a Kolumbiai Köztársaság korábbi elnöke
  • Moderátor: Rodrigo Ballester, Műhelyvezető, Európai Tanulmányok Műhely, MCC

18:45-19:00 Kérdések és válaszok

H.E. ANDRÉS PASTRANA ARANGO: Andrés Pastrana Arango 1998 és 2002 között a Kolumbiai Köztársaság elnöke volt. Politikai pályafutását 1982-ben kezdte, amikor a bogotái helyi tanácsban szerzett mandátumot. Mielőtt 1998-ban elnök lett, a bogotái városi tanács elnöke is volt; ő volt Bogotá első megválasztott polgármestere (1988-1990); a Helyi Önkormányzatok Nemzetközi Szövetsége (IULA) latin-amerikai tagozatának elnöke; az Ibero-Amerikai Fővárosok Szövetségének (UCCI) alelnöke; a Nueva Fuerza Democratica párt alapítója. Szenátor és elnökjelölt volt 1994-ben. Elnöksége alatt fontos lépéseket tett a Kolumbia Forradalmi Fegyveres Erőivel (FARC) és a Nemzeti Felszabadító Hadsereggel (ELN) folytatott tárgyalások során. Kormánya javasolta és kezdetben felügyelte is a Kolumbia Terv (Plan Colombia) segélycsomag és a kábítószer-ellenes stratégia végrehajtását. A bogotai Rosario Egyetemen szerzett jogi diplomát. A Harvard Egyetem Nemzetközi Ügyek Központjának ösztöndíjasa volt. Ő alapította a Guión című magazint és a Noticiero TV Hoy című televíziós hírműsort. 1980 és 1987 között a TV Hoy News igazgatója volt. Kétszer kapta meg a spanyol király újságírói díját. Jelenleg a Centrista Demokratikus Internacionálé (CDI) elnöke.

RODRIGO BALLESTER: A madridi San Pablo Egyetemen szerzett jogi végzettséget, Erasmus hallgató volt a németországi Augsburg Egyetemen, és uniós jogból szerzett mesterfokozatot (LL.M, mention très bien) 2002-ben a College of Europe Intézetében. Itt, a College of Europe-nál kezdte meg pályafutását tanársegédként, majd két év után a Latham and Watkins amerikai ügyvédi irodához csatlakozott és európai versenyjogra specializálódott. Ezt követően munkásságát az Európai Parlamentben folytatta, ahol két éven át dolgozott az Európai Néppárt spanyol küldöttségénél (Partido Popular) a Jogi, Piaci és Uniós Belügyi részlegen. 2008-ban az Európai Bizottságnál folytatta munkásságát egy nyilvánosan meghirdetett, sikeres versenyvizsgát követően. Itt az Igazságügyi Főbizottságnál kezdett, majd 2011-től az Uniós Belügyi Főbizottság munkatársa volt, ahol az Unió Marokkóval és Fekete-Afrikával kapcsolatos migrációs politikájának a külügyi aspektusaiért felelt. Ez idő alatt beutazta Afrikát és számos afrikai országgal kezdeményezett bevándorlással kapcsolatos párbeszédet. 2014 novembere és 2019 decembere között Navracsics Tibor EU-biztos kabinetéhez csatlakozott az Európai Bizottságban, ahol az általános és középiskolai oktatásért felelt. Tevékenységi körébe tartozott a vállalkozói ismeretek EU-s oktatásának kiterjesztése, és vezető szervezője volt a 2018-as és 2019-es Európai Oktatási Csúcstalálkozóknak. Az Európai Néppárttal való kapcsolattartás is a felelősségi körébe tartozott, továbbá gyakran felszólalt vitákon, tanácskozásokon és konferenciákon. 2010 óta a párizsi Institut d'Etudes Politiques vendégelőadójaként európai uniós jogot oktat.


Regisztráció