Bemutatkozás
A Miskolci Korona Szálló (avas Szálló) a Mathias Corvinus Collegium (MCC) tehetséggondozásának és oktatásának miskolci központja. Miskolc belvárosának ikonikus épülete ma méltatlan állapotban vár teljes felújításra és arra, hogy újra régi fényében tündökölhessen. Az MCC célja, hogy a miskolci képzési központ diákjai számára egy második otthont alakítson ki a szálló falai között, amely nem csupán egy épület, hanem egy valódi közösségi tér is lehet majd.
Történet
A városlakók által is kedvelt Korona szálloda a II. világháború előtt Korona Szálló néven volt ismert, és 1894-ben nyitotta meg a kapuit, kezdetben 35 szobával. Az épület helyén már korábban is állt egy kisebb hotel, ami szintén a Korona nevet viselte. A szálloda mindig is jelentős szerepet töltött be a város idegenforgalmában, vendéglátásában és kulturális életében egyaránt. Az épületben szállt meg Déryné a Pestről elüldözött színészekkel, a kiűzött társulat itt kapott lehetőséget újra a színjátszásra. 1815-ben a Korona udvarán mutatták be a „Tündérország Magyarországon” című darabot, amely útjára indította a miskolci rendszeres színjátszást. 1883-ban a miskolci születésű Laborfalvi Róza itt ünnepelte pályafutásának 50. évfordulóját, a díszelőadásán jelen volt férje, Jókai Mór is. A Korona Szálló sorsa 1987-től vett szomorú fordulatot: a szállodát bezárták, s bár több tulajdonosváltás is történt, az épületet nem újították fel, megmentése, hasznosítása évek, sőt, évtizedek óta napirenden volt, de mindezidáig megoldatlan maradt.
Képzési központ
A Mathias Corvinus Collegium Alapítvány célja, hogy ingyenes tehetséggondozási programjait minél több fiatal számára elérhetővé tegye, ezért fokozatosan bővíti tevékenységét a legfontosabb regionális központokban, így Miskolcon is. A felújítást követően az ingatlan oktatási-tehetséggondozási központként és bentlakásos diákszállásként működik majd. Emellett az épület visszakapja egykori, a városban a polgári életet pezsgővé tevő funkcióit, a miskolciak számára is nyitott eseményeket, például könyvbemutatókat, kerekasztal-beszélgetéseket, konferenciákat tervez az MCC rendezni majd az épületben, tovább erősítve ezzel Miskolc regionális szerepét. Az MCC már 2015 óta jelen van Miskolcon: ekkor indult el az általános iskola felső tagozatosait célzó Fiatal Tehetség Program (FIT). 2021 szeptembere jelentette a bővülés első lépését, ekkor nyitotta meg kapuit Miskolcon az MCC Középiskolás Programja (KP) és Egyetemi Programja (EP), melyek számos lehetőséget tartogatnak a kíváncsi és a világról többet megtudni igyekvő diákok számára.
Az állapotfelmérés eredményei
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) gőzerővel dolgozik azon, hogy Miskolc többszáz éves múlttal rendelkező, erősen elhanyagolt állapotban lévő, műemléki védelmet élvező épületegyüttese, a Korona Szálló megújuljon, és ismét egykori fényében pompázhasson. Az eddigi időszak egyik legfontosabb feladata az állagmegóvás volt. Minél hosszabb ideig rongálódik ugyanis az épület, annál nehezebbé válik majd a helyreállítás, és annál több, újabb és újabb megoldandó probléma kerülhet elő a munkálatok során. Elsődleges cél volt tehát megóvni az épületet a további állagromlástól, minek érdekében a hiányzó nyílászárók helyét ideiglenesen bedeszkázni volt szükséges, a tető hiányzó részeit pedig fóliával kellett pótolni. 2022 júliusában indult a tervezési fázis, ami a teljes tervdokumentáció elkészültével sikeresen lezárult és 2024-ben a projekt megvalósítása minden szükséges engedélyt megkapott. Az MCC minden jogszabályi előírást betartva kivitelezési közbeszerzést írt ki a teljes felújítás munkálataira vonatkozóan. A tervek szerint 2025-ben megtörténhet a kivitelezővel a szerződéskötés és megkezdődhet az átfogó felújítás, amelyben nem csak az épület nyeri vissza eredeti pompáját, hanem műszakilag is megújul, a közvetlen közelében pedig parkosítást is tervez az MCC.