Olvasási idő: 2 perc

MCC-s egyetemista diákok képviselik hazánkat a Microsoft Imagine Cup innovációs versenyének nemzetközi döntőjén idén júliusban.

Négy egyetemista diák – köztük Fülöp Ádám, Zagyva Dániel és Zemkó Boglárka, a Mathias Corvinus Collegium  hallgatói – megálmodott projektje, a GlovEye képviseli hazánkat a Microsoft Imagine Cup innovációs versenyének nemzetközi döntőjén idén júliusban, Seattle-ben. A látássérülteknek az olvasás élményét visszaadó találmányból prototípus is készült, amelyet a diákcsapat a július 4-én adott át a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének (VGYOSZ).

A GlovEye lényege, hogy a vakok és gyengénlátók bármilyen nyomtatott szöveget el tudjanak olvasni úgy, mintha az Braille-írásként lenne a papíron. A fejlesztés két részből áll: egy speciális, Braille-panellel ellátott kesztyűből és egy alkalmazásból, amely bármilyen, kamerával rendelkező okos eszközön futtatható. Az alkalmazás valós időben beolvassa az általa látható szöveget, és az egyes karaktereket Bluetooth kapcsolaton keresztül továbbítja a kesztyűnek, amit a felhasználó Braille-karakter formájában érzékel az ujján. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a felhasználó felhúzza a speciális kesztyűt és a fejére erősíti a mobilját, hogy annak kamerája rálásson a szövegre. Ezt követően pedig már csak húznia kell az ujját a szövegen.

A VGYOSZ épületében tartott ünnepélyes átadó keretében, a látássérült vendégek már tesztelhették is a találmány prototípusát. A fejlesztők abban bíznak, hogy a tesztelők segítségével még tovább tökéletesíthetik a terméket és még teljesebb élményt nyújthatnak a felhasználóknak.

A projektről az M1 műsora is beszámolt, ezt az alábbi linken tekintheti meg. A kapcsolódó tartalom 07:04 perctől kezdődik.