Olvasási idő: 2 perc
November 5., kedd, a világ legerősebb országának jövője szempontjából sorsdöntő nap volt, két nagyon különböző elképzelés közötti elágazás. Az amerikai elnökválasztás Donald Trump és a republikánusok elsöprő győzelmét hozta, az amerikai történelem talán leglátványosabb politikai visszatérését.
Az MCC debreceni képzési központjában a témáról tartott mindhárom panelbeszélgetésünk résztvevője -Luke Larson- az MCC korábbi budapesti ösztöndíjasa, Thomas Grischany- történész,Matthew Roy- Budapest Fellowship Program ösztöndíjasa -jelentős amerikai tapasztalattal rendelkezett. Thomas Grischany a nemzetközi kapcsolatok osztrák professzora, aki a Chicagói Egyetemen doktorált. Luke Larson négy évet töltött Magyarországon, legutóbb az MCC vendégösztöndíjasaként, és most a Capitol Hillen dolgozik. Matthew Roy a budapesti ösztöndíj egyik résztvevője, aki széleskörű tapasztalattal rendelkezik a washingtoni energiaágazatban.
Larson a beszélgetést azzal nyitotta, hogy Trump felemelkedésének váratlan természetéről elmélkedett. Karizmája és az új választói csoportok megnyerésére való képessége révén Trump politikai tapasztalat nélküli tévés hírességből két ciklusra elnökké vált, aki átalakította az amerikai történelmet, és legyőzte az ország néhány leghatalmasabb intézményét és politikai dinasztiáját.
A beszélgetés főként a nemzetközi kapcsolatokra összpontosított, különös tekintettel a Kínából, Oroszországból és a Közel-Keletről érkező fenyegetésekre. Dr. Grischany felvetette, hogy Trump keményebb lesz Kínával szemben, hogy irreálisak azok a félelmek, hogy kivonja az USA-t a NATO-ból, és hogy végső soron Trumppl kapcsolatban nehéz jóslatokba bocsátkozni. A vitázók egyetértettek abban, hogy a következő évek egyik legérdekesebb fejleménye a magyar-amerikai kapcsolatok felmelegedése lesz, amikor egy új, az Orbán-kormányhoz sokkal barátságosabb kormány kerül hatalomra.
Roy kitért a kampányban vitatott kérdésnek számító Project 2025 jelentőségére. Bár Trump a választások előtt elzárkózott előle, a javaslatok és személyzeti ajánlások közül sok valószínűleg a Fehér Ház következő négy évét fogja meghatározni - magyarázta.