Olvasási idő: 6 perc

2024. december 2-10. tanulmányúton vettek részt a Vezetőképző Akadémia hallgatói Debrecen, Nagyvárad, Kolozsvár és Veresszék útvonalon. A szakmai és közösségi programok összeállításában az Akadémia hallgatói is nagy szerepet vállaltak, melynek eredményeket az út nem csak új ismereteket, de szakmai kapcsolatépítést, kulturális és lelki feltöltődést is nyújtott. Az utazás során számos elismert szakemberrel találkoztunk, izgalmas előadásokon vettünk részt, amelyek új perspektívákat nyitottak meg előttünk az innováció, vezetés, identitás, városfejlesztés és nemzetközi kapcsolatok területén.

A tanulmányút első napján a Trans-Sped Kft.-hoz érkezve kezdtük meg a szakmai programot. A látogatás során Fülöp Zsolt, alapítóval és Fáklya Endre analitika és üzleti intelligencia programigazgatóval találkoztunk. A beszélgetés során szó esett a vállalat alapításáról és fejlődéséről, vezetői kihívásokról, generációváltásról, továbbá arról, hogy az MI és adat vezérelt döntéshozatal milyen változásokat hozott a vállalat folyamataiban. A beszélgetés után egy telepbejáráson vettünk részt, ahol testközelből is megnézhettük a korábban említett folyamatokat.

Debrecenbe érkezve Kósa Lajos előadását hallgattuk a politikai és egy üzleti jellegű vezetési pozíció közötti különbségekről, majd helyi MCC-s diákok mutatták be nekünk a város látnivalóit. A séta után a karácsonyi vásárban folytattuk a napot, ahol kötetlen beszélgetésekre is volt lehetőségünk. A tartalmas nap lezárásaként Papp Lászlóval, Debrecen polgármesterével találkoztunk, ahol megismertük Debrecen erőteljes és dinamikus fejlődésének titkát, valamint hallottuk a kihívásokról és a jövőbeli tervekről is.  

Másnap reggel a csapat a BMW gyárat látogatta meg, ahol Hans-Peter Kemserrel, a gyárigazgatójával találkoztunk. Az ő előadása alatt megismerhettük a cégcsoport vezetői filozófiáját, illetve a különböző kultúrák közötti vezetői különbségekről tanulhattunk Németországtól Mexikóig. A következő állomás az EDC Debrecen Kft. volt, ahol Debrecen részletes városfejlesztési stratégiájával, múltjával és jelenjével ismerkedhettünk meg. A délután folyamán a szakmai programok után igazi feltöltődés volt a Déry Múzeum Munkácsy kiállítása, este pedig az MCC debreceni központjában posztgraduális képzési tájékoztatón vettünk részt.

Utunkat Nagyváradra felé folytattuk, ahol először megismertük a város látnivalóit, majd Szabó Ödön RMDSZ-es képviselővel beszélgettünk a kisebbségi poltika rejtelmeiről, a romániai magyarság helyzetéről. A nap zárásaként Kárásztelken egy pezsgőpincészet működésében nyerhettünk betekintést, ezt követően pedig már Kolozsvár felé tartottunk.

Az MCC kolozsvári központjában Talpas Botond, az MCC erdélyi ügyekért felelős igazgatójának előadásán vettünk részt, segítségével megismerhettünk az MCC kiterjedt erdélyi tevékenységét, illetve azt, hogy miben más az intézmény erdélyi vezetése a magyarországival szemben. Ezek után Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere volt a vendégünk, aki a kisebbségi városvezetés kapcsán évek alatt megszerzett tapasztalatait adta át, kiegészítve Kolozsvár jelenlegi helyzetének és fejlesztési terveinek ismertetésével. A program jó összehasonlítási és értelmezési alapot adott a debreceni tapasztalatoknak. A nap zárásaként a helyi MCC-s diákokkal jártuk be a történelmi belvárost, különös tekintettel a kolozsvári magyarság számára fontos helyekre.

Másnap Bodnár Barbarával, a VIBE fesztivál programigazgatójával találkoztunk, akitől a fesztivál szervezés szakmai és gazdasági hátterébe nyerhettünk betekintést, különös tekintettel a fenntarthatóságra és edukációs programokra. A délutánt Csoma Botonddal és Tasnádi Szilárddal, RMDSZ-es politikusokkal töltöttük. Csoma Botond a román képviselőház tagja az RMDSZ Kolozs megyei elnöke, Tasnádi Szilárd volt prefektus, a friss választások óta pedig szenátor, a felsőház tagja. A beszélgetések témája a romániai szuperválasztási év és a magyarság helyzete, lehetőségei voltak, melyekből mindenki sokat tudott tanulni, tapasztalt Erdélybe járók és elsőbálozók is.

A tanulmányút kolozsvári szakaszát a Kolozsvári Magyar Színházban zártuk, ahol lehetőségünk volt találkozni Visky András fődramaturggal. Beszélgetésünk fókuszában a magyar kisebbség kulturális életének szervezése állt, illetve a színház ebben betöltött szerepe és jelentősége.  Ezt követően megtekintettük a „Félreértés” című Albert Camus darabot, mely sokak számára rendkívül meghatározó, inspiráló élmény volt.

Utolsó néhány napunkat a tordai sóbányában tett látogatásunk után, Veresszéken töltöttük, ahol a közösségépítés és a lelki feltöltődés állt a középpontban. Remek helyszín volt erre az MCC Veresszéki, szinte a világtól is elzárt központja. Részt vettünk egy helyi gyógynövényeket felhasználó workshopon, illetve megismerkedtünk Erdély néprajzi tájegységeivel, azok jellegzetességeivel és motívumrendszerével is.

Csepregi Gábor remek előadást tartott nekünk Marcus Aurelius és a sztoikus filozófia vezetéselmélethez kapcsolódó meglátásairól, délután pedig a csapatépítésé volt a főszerep kvízzel és szabadulószobával.

Tartalmas nyolc napot töltöttünk Debrecenben és Erdélyben. A találkozások, szakmai programok és kulturális tapasztalatok szélesítették és színesítették hallgatóink látókörét. A közösen eltöltött idő alatt igazi csapattá kovácsolódtunk és olyan élményeket szereztünk, amelyek még hosszan elkísérnek minket!