Olvasási idő: 3 perc
Hazánkban a középosztály a 2011 és 2021 közötti tíz évben több mint másfélszeresére bővült, így érdemben sikerült megerősíteni a dolgozó, gyermeket nevelő és vállalkozó középosztályt, és ezen keresztül hozzájárulni a jóllét fenntartható növekedéséhez – jelentette ki Dr. György László gazdaságstratégiai feladatokban való szakmai közreműködésért és a Tanítsunk Magyarországért program koordinációjának ellátásáért felelős kormánybiztos a győri MCC-ben.
Az eseményen György Lászlóval az idén megjelent, A középosztály forradalma – Meritokratikus stratégia a 21. századra című könyvéről beszélgettünk. A szerző kifejtette, könyvének egyik célja, hogy tükröt tartson a nyugati civilizáció felé. A kötet Magyarország példáján keresztül mutatja be a nyugaton a globalizáció legnagyobb vesztesének számító középosztály megerősítésének stratégiáját.
György László előadásában rámutatott: az elmúlt évtizedek során a nyugati társadalmak középosztályai sorvadásnak indultak, miközben a globalizációs folyamatok nyertesei Kelet-Ázsia középosztályai, valamint a nemzetközi tőketulajdonosok lettek. E meglehetősen újszerű kihívásokra próbál választ adni a meritokratikus társadalom- és gazdaságpolitika, melyben az előrejutás az egyéni szorgalmon, képességeken és az ezekből fakadó érdemen alapul.
A kormánybiztos hangsúlyozta, az érdemalapú társadalom tiszteli és fontosnak vallja a munkát, a tudást, így az a fejlődésre ösztönöz. Véleménye szerint, ha szélesedik a középosztály, az hozzájárul a jóllét fenntartható növekedéséhez is. A nyugati társadalmak az elmúlt évtizedek során elfordultak azoktól az értékektől, melyek előtte követendő példává emelték a világ más térségei számára, azonban a magyar társadalom- és gazdaságpolitika pont ezen értékekre épül. György László kiemelte: a nyugati országokat érintő globális problémákra hazánknak is van lokális válasza, melynek gerincét képezi az a gazdaságpolitikai stratégia, melynek központi eleme a középosztály bővítése. Ennek eredményeként 2011 és 2021 között több mint másfélszeresére nőtt a középosztálybeliek számaránya. E gazdaságpolitika fontos része, hogy utat tud mutatni a szegénységben élők számára is. Ezt bizonyítja az Európai Unió statisztikája, mely rámutatott: Magyarországon csökkent a legnagyobb mértékben a szegénységben élők aránya. A magyar modell elemei a foglalkoztatás bővítése, a gazdaság fehérítése, a különadók. Az ezekből képződő többletet a rendszer a gyermeket vállaló családoknak csoportosítja át adócsökkentések és családtámogatások formájában.