„Aki egyszer Magyarországra látogat, ha rövid időre is, dicséri a nemzetünket, az itt tapasztalt épített örökséget, a természeti szépségeket és a vendégszeretetünket’ – hangsúlyozta az MCC egri képzési központjában Sebestyén Géza, a Gazdaságpolitikai Műhely vezetője.
A szakember a következő kérdésekre adott releváns válaszokat:
Külföldön minden olcsóbb?
Mivel egy-egy nemzet más és más pénzt használ, ezért egyrészt az átváltás miatt sem egyszerű az összehasonlítás. Másrészt Nyugaton a szolgáltatások sokkal drágábbak, mint idehaza. Vagyis a kérdésre adott válasz: nem. Hiszen nagyon összetett és sok tényezőt kell figyelembe venni, amelyek összefüggésében nem igaz, hogy külföldön minden olcsóbb lenne.
Mennyire élnek jól a magyarok?
2010 óta itthon mindenkinek javult az anyagi helyzete. Az átlag magyarok saját ingatlanban élnek. Nyilván vannak gazdagabb területetek, de hazánk nagyon is jó helyet foglal el ezen a téren. Az elmúlt évtizedben rengeteg új munkahely jött létre.
Milyen a magyar bérek vásárlóértéke?
Itthon az egy főre jutó reáljövedelem 2010 óta folyamatosan emelkedő tendenciát mutat. Magyarország lakossági hitelállománya a legkisebb az Európai Unióban. Az elmúlt több, mint egy évtizedben a térséget tekintve sehol nem volt tapasztalható akkora fejlődés, mint hazánkban a gazdaságot tekintve.
Mennyire boldogok a magyarok?
2010 és 2023 között a magyar emberek boldogságindexe a világ összes országát tekintve a 15. helyre került.
Az est folyamán a résztvevők azt is megtudhatták, hogy „a magyar bérek vásárlóértéke jobbak, mint például a görögöké”. Továbbá arról is szó esett, hogy a magyar adózási rendszerben a 15%-os jövedelemadó egyedülálló a szomszédos országokat tekintve. Illetve nálunk a családtámogatásoknak hála sokan teljesen adómentesek.
Sebestyén Géza azt is kifejtette, hogy „tévhit az az állítás, amely arról számol be, hogy Románia sok esetben megelőzi Magyarországot, hiszen ez a román lej árfolyamának manipulációja miatt látszik így”. Ez pedig nem helyes, mert éppen emiatt Románia sok terméket exportál.