Olvasási idő: 2 perc
„A humor felemel minket a hétköznapi gondokból, általa távolságot tudunk tartani az élet szorongató helyzeteitől, és megszabadít minket egyfajta görcsös állapottól is” – állítja Csepregi Gábor magyar származású kanadai filozófus, aki a humorról és a játékosságról tartott előadást a miskolci MCC-ben.
Napjainkban eltűnt a humor az életünkből – mondta Csepregi Gábor előadása bevezetőjében. Az MCC Vezetőképző Akadémia tanácsadója szerint a mindennapi életben, közszférában és a politikában is egyre kevesebb a humor. Gyakrabban fordulunk a joghoz, a szabályokhoz, ahelyett, hogy egy-egy konfliktust humorral próbálnánk megoldani. Pedig „egy olyan társadalom, ahol nincs humorérzék, az egyre nagyobb veszélyben van” idézte Sir Roger Scruton angol konzervatív filozófus, esztéta mondatát az előadó.
De mi is a humor?
Csepregi Gábor filozófiai síkon magyarázta el, mi történik, amikor humoros megjegyzéseket hallunk. Akinek van humorérzéke, az egy bizonyos helyzetben meglát egy lehetőséget, és két össze nem egyeztethető síkot, kódot, nézőpontot kapcsol össze. Immanuel Kant német filozófust idézte, aki szerint a nevetés az a hatás, amely abból keletkezik, hogy egy feszült várakozás hirtelen semmivé lesz.
Csepregi Gábor szerint annak van igazán jó humorérzéke, aki saját magát is bele tudja venni egy humoros helyzetbe vagy történetbe, illetve át tudja formálni a valóságot is. A humor az a képesség, amely elfogadja az élet abszurd jellegét is. Általa felül tudunk emelkedni a mindennapi problémákon, a bosszúságokon, és elvesszük a dolgok súlyát is. Emellett megjelenik az önkifejezés és önuralom egyensúlya is a humorban – hangsúlyozta a filozófus.
És hogy mit ad nekünk a humor?
A legjobb gyógyír, amit be tudunk vinni az életünkbe. Könnyedséget, derűt és kedvességet hoz be a mindennapjainkba, és ami nagyon fontos: visszakapjuk a gyermek játékosságát.
A játékos ember pedig az, akinek van humorérzéke, könnyed, elegáns, és érzékenyen kapcsolódik az emberekhez, tárgyakhoz – állítja Csepregi Gábor. A humor és a játékosság pedig az élet művészete!