Olvasási idő: 3 perc

Az utóbbi időben egyre nagyobb figyelem irányul Kárpátaljára, bár valójában nem az elmúlt két évben kezdődtek a nehézségek. Az itteni magyarság már a háború előtti helyzetben is küzdött, noha akkor egy viszonylag stabil magyar közösségként tartották számon őket. De mi történt azóta?

A múlt bemutatására Lakatos Mihály, az MCC Összetartozás Intézetének kutatója vállalkozott, míg a jelen valóságát Lőrincz P. Gabriella, kárpátaljai költő elmondása alapján ismerhettük meg, aki felolvasta egyik novelláját is.

Az előadás nyitóképe is beszédes, hiszen a fotón kizárólag nők láthatóak. A kérdés egyre égetőbb: hol vannak a férfiak, és kik azok, akik ezekben a nehéz időkben helyt állnak? Nők és férfiak egyaránt, különböző frontokon. Kárpátalja magyarsága nemcsak a háború, hanem súlyos politikai és kulturális kihívásokkal is szembesül, amelyek megoldásra várnak.

2015 óta Ukrajnában olyan jogszabályokat vezettek be, amelyek lépésről lépésre csökkentették a kisebbségek, így a magyar közösség anyanyelvhasználati jogait. Az anyanyelven tanulás lehetősége az óvodától az egyetemig szinte teljesen megszűnt. A 2019-es ukrán nyelvtörvény különösen súlyos következményekkel járt: az állami alkalmazottak számára kötelezővé tették az ukrán nyelv használatát, és büntethetővé vált, ha valaki nem az államnyelvet használja. Ez az intézkedés nemcsak a hivatalos ügyintézést érintette, de a mindennapi életre is kihatott. Vallási szertartásokat és magánbeszélgetéseket kivéve mindenhol kötelező az ukrán nyelv használata: rendezvények, reklámok, múzeumi tárlatok, sőt, a színház és mozi területén is csak ukrán nyelven lehet előadni vagy vetíteni.

Ma a kérdés sokak számára így hangzik: otthon maradni vagy elmenni? A háború, az anyanyelvi jogok megnyirbálása, a kulturális identitás védelme egyre nehezebb kihívást jelentenek. A kárpátaljai magyarok számára a nyelv és a szülőföld továbbra is meghatározó, de a szigorúbb nyelvtörvények és a gazdasági bizonytalanság miatt egyre nehezebb a maradás. Az idősebb generációk talán már hozzászoktak a nehézségekhez, de a fiatalok számára ez még inkább nagyobb dilemma.