Olvasási idő: 3 perc

Az EPC csúcstalálkozó eredményeit vitatták meg neves szakértők az MCC által szervezett csütörtöki panelbeszélgetésen, és olyan égető kérdéseket vettek górcső alá, mint a biztonság, a migráció és a regionális együttműködés. A Magyarországon november 7-én megrendezett 5. Európai Politikai Közösség (EPC) csúcstalálkozó jelentős platformja volt az Európa jövőjéről való tanácskozásnak.

A panelbeszélgetés résztvevői Suay Nilhan Acikalin és Leonardo Orlando, az MCC vendégkutatói, valamint Ralph Schoellhammer, az MCC Elmélet és Történeti Gondolkodás a Nemzetközi Kapcsolatokban Műhely vezetője voltak.  

Ralph Schoellhammer a tömeges migráció kulturális és társadalmi hatásait vizsgálta. Megjegyezte, hogy a migráció jelenlegi mértékében kérdéseket vet fel az integrációval és a társadalmi fejlődéssel kapcsolatban, és Ausztriát hozta fel példaként, ahol az integrációs küzdelmek továbbra is fennállnak. Szerinte Ausztria inkább alkalmazkodott az arab világhoz, minthogy az arab világ alkalmazkodott volna Ausztriához. 

Leonardo Orlando csatlakozott ezekhez az aggodalmakhoz, rámutatva a szilárd integrációs politikák szükségességére. Összehasonlítva az olyan országok sikeres bevándorlási  rendszereivel, mint az Egyesült Államok és Argentína, a nyelvi és kulturális alkalmazkodásra irányuló nagyobb erőfeszítések mellett érvelt. 

Suay Nilhan Acikalin kiemelte Törökország kulcsfontosságú szerepét mind az  energiabiztonság, mind a migráció kezelése terén. Törökország részvétele a csúcstalálkozón, különösen kétéves távollét után, kiemelte Magyarország jelentős házigazda szerepét, mivel Erdoğan elnök nagyrészt Magyarországnak köszönhetően vett részt az eseményen. Az olyan  országok, mint Törökország és Azerbajdzsán részvétele bizonyította az EPC növekvő  jelentőségét a stratégiai kérdésekben folytatott együttműködésben. 

Ralph Schoellhammer méltatta Magyarország elnökségét, amiért prioritásként kezeli az EPCt és elősegíti a konszenzus kialakítását a kritikus kérdésekben. Megállapította, hogy az európai politikában jelentős elmozdulás tapasztalható, és úgy jellemezte, hogy az inga visszalendül a baloldalról, a társadalom pedig egyre inkább a migrációs és biztonsági kihívások kezelésére összpontosít. Megjegyezte, hogy a németországi AfD (és más szélsőjobboldali pártok) felemelkedése megelőzhető lett volna, ha a politikai vezetők időben cselekedtek volna a 
migrációval kapcsolatos növekvő aggodalmak kezelése érdekében. 

A panel a folyamatban lévő orosz-ukrán konfliktus eltérő megítélését is megvizsgálta. Suay Nilhan Acikalin megjegyezte, hogy Magyarország és Törökország a béke híve, ellentétben más európai nemzetekkel, amelyeket a Biden-kormányzat alatti amerikai külpolitika befolyásol. Aggodalmát fejezte ki a közel-keleti instabilitásból eredő újabb migrációs válság lehetősége miatt is.