Olvasási idő: 2 perc

Az Európai Unió alapgondolatairól, a kontinens múltjáról, jelenéről és jövőjéről beszélgettek a Mathias Corvinus Collegiumban rendezett eseményen, amelyen részt vett Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter is.

Alan Milward „Európa megmenti a nemzetállamot” című könyvének magyar kiadása nemrégiben jelent meg az Osztovits András által szerkesztett Europica Varietas-sorozat keretében. Az Osiris Kiadó és az MCC Press közös kiadásában a polcokra kerülő könyvről rendezett kerekasztal-beszélgetésen Navracsics Tibor elárulta: sokat jelent neki ez a mű és hálás a meghívásért, mert 1996-ban olvasta, és ez határozta meg a gondolkodását az európai integrációról, és ezért mondja magáról, hogy ő szuverenista és föderalista is. Szerinte a kettő megfér egymás mellett, több példát is felsorolt a történelemből – egyébként is jellemző volt a beszélgetésre, hogy felidéztek múltbéli példákat a jelen kihívásaival összefüggésben.

Botos Máté, az MCC Press kiadóvezetője megjegyezte, évtizedekig elhallgattatták a konzervatív gondolkodókat, sok könyv nem jelenhetett meg Magyarországon, így egy konzervatív kiadónak nem csupán a kortárs művekkel kell foglalkoznia – az említett könyv például 30 éve jelent meg eredeti nyelvén.

Moderátorként Gallai Sándor, az MCC Társadalom- és Történelemtudományi Iskolájának vezetője többször idézett az alkotásból, az elhangzottakat aztán közösen elemezték a résztvevők. De tágabb értelemben is foglalkoztak fontos uniós témákkal, például a Brexittel és a Nyugat-Balkán integrációjával. Szintén hosszan beszéltek arról, hogy az Európai Unió egyik alapgondolata a békepártiság volt, ám mára ez kezd elhomályosodni, és egyesek megbarátkoztak azzal a lehetséges forgatókönyvvel, hogy tovább terjed a kontinensen az orosz-ukrán konfliktus.