Olvasási idő: 3 perc
Rendhagyó, egész napos rendezvényt tartottunk a debreceni képzési központban május 9-én a cívis város fejlődéséről, gazdasági és oktatási jelentőségéről, A „Konnektivitás a gyakorlatban” című eseményen résztvevők rávilágítottak arra, hogyan válik a város a nemzetközi figyelem középpontjává – társadalmi, gazdasági és diplomáciai értelemben egyaránt. Az esemény kiemelt célja a helyi közösségek integrációjának elősegítése és a Mathias Corvinus Collegium (MCC) szerepének megerősítése volt.
Az MCC nemcsak oktatási központként, hanem a gondolatok és kapcsolatok találkozási pontja
Az "Élet Magyarországon" című panelbeszélgetés során három, hazánkban hosszabb ideje élő külföldi vendég osztotta meg tapasztalatait arról, hogyan látják Magyarországot, milyen kihívásokkal szembesültek, és hogyan sikerült beilleszkedniük a magyar társadalomba. A beszélgetésen részt vett Gavin Haynes, a Danube Institute vendégkutatója, Stephen Travis Sholl, az MCC nemzetközi kommunikációs vezetője, valamint Thibaud Gibelin, francia történész és politológus, az MCC vendégoktatója.
Debrecen a globális gazdaság egyik ígéretes csomópontja
„Szeptembertől kezdve Debrecen az autóipar fókuszában fog állni és a Neue Klasse szót hallva mindenkinek Debrecen fog eszébejutni.” – osztotta meg gondolatait a BMW Group debreceni gyárának HR alelnöke. Johannes Trauth kiemelte: Debrecen már nemcsak Magyarország térképén számít központi szereplőnek, hanem a globális gazdaság egyik ígéretes csomópontjává válik.
A beszélgetés résztvevői hangsúlyozták, Debrecen ma már nem véletlenszerű célpont, hanem tudatos döntés eredménye. Johannes Trauth szerint a szeptembertől induló Neue Klasse sorozatgyártás nem csupán egy technológiai mérföldkő, hanem egy korszakhatár is. Ez lesz az első olyan BMW-széria, amit teljes egészében Debrecenben gyártanak, és ezzel a város az európai autóipar figyelmének középpontjába kerül.
Rong Zhou, az EVE Power HR-vezetője úgy látja, Magyarország, azon belül pedig Debrecen központi elhelyezkedése Európán belül, logisztikai szempontból ideális választás volt. Emellett a kedvező munkaerőköltségek és a város technológiai orientáltsága – különösen a Debreceni Egyetem erős műszaki, orvosi és IT képzései – olyan kombinációt alkotnak, amely kevés helyen adott. A döntés, hogy itt ruházzanak be, nemcsak gazdasági megfontolás volt, hanem stratégiai lépés is.
Felipe Salignac Brasil, a Debreceni Egyetem sebészeti rezidense, Brazíliából érkezett. Tapasztalatai alapján Debrecen egyszerre tud emberléptékű maradni és nemzetközivé válni – ez a kettősség vonzza a külföldi hallgatókat.
Debrecen globális szintéren is meghatározó
H.E. Hikariko Ono, Japán magyarországi nagykövete az interkulturális kommunikáció és az empátia fontosságára hívta fel a figyelmet a nap harmadik panelbeszélgetésén. A nagykövet szerint a város nem csupán regionális, hanem globális színtéren is egyre meghatározóbb szereplővé válik. A Tojama városával való negyvenéves testvérvárosi kapcsolat is azt bizonyítja szterinte, hogy Debrecen képes hosszú távú, értékalapú együttműködések kiépítésére. A BMW és CATL beruházások nemcsak gazdasági szempontból jelentősek, hanem társadalmi értelemben is új korszakot nyitnak: a közösség aktív részvétele, a fenntarthatóságra való törekvés és a kulturális nyitottság mind elengedhetetlenek a sikerhez.