Olvasási idő: 3 perc

Az ember nem létezhet egyedül, fontosak az egymáshoz való kapcsolódások. Ezt kell megértenie az idősebb és a fiatalabb generációnak is – hívta fel a figyelmet Csúsz Klára, az MCC-Mindset Pszichológia Iskola vezetője, akit a generációk együttéléséről beszélt a miskolci MCC rendezvényén.

A „Z” generáció tagjai – a 15 és 29 év közöttiek –, bár néhány dologban eltérőek az előző generációkhoz képest, annyira azért nem mások, mint a korábbi fiatalok – mondta Csúsz Klára a beszélgetés elején. A pszichológus kiemelte, ami a mai fiatal generáció életében nagy változást jelent, az a hihetetlenül gyors technikai fejlődés és a hatalmas információáradat, ami nap mint nap rájuk zúdul az internet világából. Ennek kettős hatása van: egyrészt jó, hogy a fiatalok utazhatnak és jobban megismerhetik a világot, illetve könnyebben hozzáférhetnek az információkhoz, másrészt viszont a technológia beleszól az emberi kapcsolatokba, eluralja a világot, és az az információdömping, ami naponta éri őket, korlátozza a befogadóképességüket.

Mindig is megvoltak a különböző generációk, ezek a kategóriák biológiailag is meghatározottak, hiszen egy embernek van egy egyedfejlődési története, és a biológiai beprogramozottság végig viszi az egyes fejlődési ciklusokon – mondta a pszichológus szakember. Voltak korok, amikor még egyértelmű volt, hogy kinek mi a dolga, kinek kell a fiatalokat segítenie, de mára nemcsak a technológia, de az ember fejlődése is gyorsult, és ez is egy problémaforrás – hangsúlyozta az iskolavezető. Még nehezebbé teszi az életet, hogy a régi családmodell nem működik, és nincs helyette más. Egy fiatal embernek ugyanakkor szüksége van a bizalomra, a támogatásra, és az idősebbek úgy tudják segíteni őket, ha bölcsek és toleránsak velük szemben, és elfogadják, hogy egy fejlődési fázison mennek át. A fiataloknak pedig el kell hinniük, hogy lehet kommunikálni az idősebbekkel, és ha ezt elfogadják, a generációk közötti konfliktusokat is meg lehet oldani.

A „Z” generáció egy felszabadult nemzedék, ugyanakkor a túlzott individualizmus, a túl nagy szabadság zavarokat is okoz, ezért is fontos, hogy néha korlátokat is állítsunk a gyerek nevelése során – emelte ki Csúsz Klára. A mai fiatal generáció számára fontos az alkalmazkodóképesség, a rugalmasság, és nem igazán szereti a munkahelyi hierarchiát sem, az idősebbek pedig sokszor nehezen fogadják el, hogy a fiatalok bizonyos dolgokban lehagyják őket – állítja a nagyvállalatok szervezetfejlesztési területén is jelentős tapasztalatokkal rendelkező pszichológus.

Tanácsként azt javasolta, hogy az idősebbek tanulják meg elengedni a veszteségeket, a fiatalok pedig azt, hogy az életnek van egy íve, és minden kornak megvan a maga jelentősége, helye.

A legfontosabb üzenet pedig, hogy megértsük, mindannyian a részei vagyunk a világnak, és fontosak az emberi kapcsolatok, mert amióta megszülettünk, abban élünk, és enélkül nem tudnánk létezni. A jó kapcsolat pedig gyógyít!