Olvasási idő: 3 perc
Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt a vendége az MCC székesfehérvári képzési központjának, ahol a génmódosítással kapcsolatos kételyeikre, kérdéseikre kaphattak választ a regisztrálók. Az este folyamán kiderült, hogy ez egy nagyon ellentmondásos, vitatott terület, amely jelentősen meghatározhatja a jövő nemzedékek életét az élelmiszertermelésen keresztül.
A Klímapolitikai Intézet vezető kutatója a fogalmak tisztázásával kezdte előadását, majd példákkal szemléltette, hogyan lett a mezőgazdaság a fosszilis energiahordozókra, illetve az azokkal kapcsolatos politikai döntésekre „érzékeny” terület. Ez az érzékenység is vezetett oda, hogy a kutatók egyre inkább új megoldásokkal igyekeznek növelni a termelési hatékonyságot.
Toldi Ottó, aki egykoron maga is dolgozott a növények génmódosításán, részletesen elemezte a különböző technológiák veszélyeit és előnyeit, ezzel is gondolkodásra késztetve a szép számban összegyűlt hallgatóságot.
Az előadásból kiderült, hogy egyesek szerint a kutatók csak a természetben lejátszódó génmódosítással járó folyamatokat másolták le, a technológia veszélytelen, mások szerint a genetikailag módosított organizmusok (GMO) veszélyt jelentenek ránk és a bolygónkra nézve, ezért írmagjában el kell fojtani még a róluk való gondolkodást is.
Ezt cáfolta Toldi, ugyanis kutatási célból igenis szükség van a növények genetikai módosítására, de a vezető kutató nem igazán látja értelmét a génmódosítás termelésbe való bevezetésének, ugyanis a génmódosított növények nem tudnak sokkal többet nyújtani. Ezért úgy tűnik, ezzel a módszerrel nem oldható meg a globális élelmezési válság, amivel magyarázzák egyes körök az új, bizonytalan technológiák bevezetését. Leginkább ezen okok miatt ellenzi Toldi Ottó a technológia tömeges elterjedését.
Magyarországgal kapcsolatban megtudhattuk, hogy a vetőmagkereskedelem területén szerzett domináns szerepünk nagy részben a GMO-mentességünknek is köszönhető. Azoknak az országoknak különösen nagy hangsúlyt kell fektetni a technológia biztonságosságára és a fenntarthatóságra, ahol nincs betiltva a génmódosítás, mert ez is hatással van Magyarország termelésére és importjára is.
Az előadás végeztével vendégeinknek lehetősége volt kérdéseket is feltenni, amelyek sokszor túl mutattak a génmódosítás témakörén – a jövő lehetséges termelési folyamatait és élelmezési problémáit is érintették.